Kurumsal itibar yönetimi aracı olarak firmaların web sitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of web pages as a corporate reputation tool
- Tez No: 292447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM BURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Türkiye pazarındaki başlıca önemli firmaların kurumsal itibarlarını yönetmede ve devam ettirmede web sitelerinden nasıl yararlandıklarının ve bu amaçla web sitelerinin içeriğini ne şekilde yapılandırdıklarının incelenmesi amaçlanmıştır.RepTrak kriterlerinin ve kurumsal görsel kimlik kriterlerinin tema olarak kullanıldığı içerik analizi yöntemi yürütülmüştür. Anakütlesi ISO Türkiye'nin en büyük ilk 100 firması olan çalışmada, örneklem olarak ISO Türkiye'nin en büyük ilk 100 firmasının da web sitesi incelenip, tam sayım yapılmıştır. Web sitelerinin kurumsal itibar yönetim aracı olarak kullanımı; firma bünyesinde kurumsal iletişim profesyoneli barındıran firmalarda ve halka arz etmiş olan firmalarda anlamlı şekilde farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is examining how the leading companies in Turkey utilize and design the content of their web sites to manage and maintain their corporate reputation. The population of this study consists of top 100 firms of the ISO and as the sampling, web sites of these top 100 firms are analyzed by complete inventory method. Web sites? usage as a corporate reputation management tool shows a significant difference in the companies which are public offer and have a corporate communication proffesional in their organisation.