Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan firmaların itibar yönetimi derecelendirme notlarının finansal performans üzerindeki etkisi
Impact of reputation management ratings on financial performance of firms traded in stock exchange Istanbul
  1. Tez No: 518648
  2. Yazar: GÖKAY GÜRAN KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OMAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, firmaların finansal performansları ile kurumsal itibarları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu çalışmada, Türkiye'de 2011-2014 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan 39 firmanın piyasa değerleri, finansal performansın bir ölçütü olarak bağımlı değişken olarak kullanılmış, kurumsal itibar, piyasa değeri/defter değeri oranı, aktif kârlılık oranı, bağımsız değişkenler olarak kullanılarak, panel veri analizi yöntemiyle bu ilişki araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kurumsal itibar, piyasa değeri/defter değeri oranı ile piyasa değeri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak, aktif kârlılık ile piyasa değeri arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose is to investigate the relationship between corporate reputation and financial performance. This relationship is to investigate with the help of panel data analysis method. In this method, the market values of 39 firms traded in Borsa Istanbul between the years 2011-2014 considered as a measure of financial performance, are used as dependent variable. Whereas, corporate reputation, the ratios of the market value to the book value, and ROA (return on assets) are used as independent variables. The result of this analyses, it is found that there is significant positive relationship between corporate reputation and market value. Also, there is significant positive relationship between the ratios of market value to the book value and market value. On the contrary, it is not found that there is significant relationship between ROA and market value.