Biyokimyasal olarak modifiye edilmiş bakteriyel poliester esaslı mikro ve nano boyutlu ilaç taşıyıcı sistemlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of biochemically modified bacterial polyester based micro and nano sized drug carrier systems
- Tez No: 292474
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kontrollü salım teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ilaç salımı 1970'lerde başlamıştır ve hızla yaygınlaşmıştır. Polimerler kontrollü salım sistemlerinin gelişiminde önemli rol oynamaktadırlar. Özellikle de biyobozunur ve biyouyumlu polimerlerden hazırlanan taşıyıcı sistemler oldukça ilgi çekmektedir. Bu taşıyıcı sistemlerden en önemlileri, mikro ve nano boyutta hazırlanan partiküler yapılardır. Mikro ve nanopartikül ilaç salım sistemleri son 20 yıldır yaygın bir şekilde çalışılmaktadır. Mikro ve nanotaşıyıcı sistemler, kullanılan ilaçların etkinliğini arttırarak terapötik indeksini iyileştirmekte, ilacın toksisitesini düşürmekte, uzun zaman periyodunda ilacın terapötik kararlı hal düzeyine ulaşmasını sağlamakta ve aynı zamanda ilacın çözünürlüğünü ve kararlılığını arttırmaktadır.Sunulan tez kapsamında biyomedikal uygulamalar için poli(3-hidroksibütirat-ko-3-hidroksihekzanoat) mikro ve nanopartikülleri çözücü buharlaştırma tekniği ile hazırlanmıştır. Mikropartiküller için morfolojik değerlendirmeler SEM ve optik mikroskopla, nanopartiküller için ise SEM, AFM ve FTIR ile gerçekleştirilmiştir. Mikropartiküller içerisine, göz iltihabının tedavisinde yaygın olarak kullanılan göz ilacı triamsinolon asetonid yüklenmiştir ve ilaç yükleme ve salım profilleri değerlendirilmiştir. Kanser hücrelerine hedefleme çalışmaları için antikanser ilaç olarak etoposid ve ligand olarak folik asit PHBHHX nanopartiküllere yüklenmiştir. Etoposidin salım çalışmaları değerlendirilmiştir ve sistem ileride yapılacak olan in vivo uygulamalar için optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Delivery of drugs by means of controlled release technology began in the 1970s and has continued to expand so rapidly. Polymers have played a major role in the development of controlled release systems. Especially carrier systems which are prepared from biodegradable and biocompatible polymers, are very attractive. The most important of these carrier sysytems are particular structures which are prepared for micro and nano sized. Microparticle and nanoparticle drug delivery systems have been widely studied over the past 20 years. Micro and nanocarriers have the potential to improve the therapeutic index of drugs by increasing drug efficiency, lowering drug toxicity, achieving steady state therapeutic levels of drugs over an extended period of time and also improve drug solubility and drug stability.In the presented study, poly(3-hydroxybutyrate-co-3-hydroxyhexanoate) micro-and nanoparticles were prepared by solvent evaporation technique for biomedical applications. Morphological evaluations were investigated using SEM and optical microscope for microparticles and SEM, AFM and FTIR for nanoparticles. Triamcinolone acetonide which has been widely used for the treatment of eye inflammation in ophthalmology, was loaded into microparticles and evaluated drug loading and release profiles. Etoposide as a anticancer drug and folic acid as ligand were loaded in PHBHHX nanoparticles for targeting the cancer cells. Release studies of etoposide were evaluated and the system was optimized for the further in vivo applications.