Yeni iki çekirdekli Pd(II) komplekslerinin sentezi ve suzuki reaksiyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effect of novel binuclear Pd(II) complexes on suzuki reaction
  1. Tez No: 292481
  2. Yazar: CEMİL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT EMRE HANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Suzuki reaksiyonu hem endüstriyel alanda hem de organik sentezde kimyacıların sıklıkla kullandıkları reaksiyonlardan birisidir. Bu çalışmada kullanılan suda çözünebilir ? -diimin ligandları, sülfolanmış aminobenzenlerin sübstitüe piridin ile kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Bu ligandlar kullanılarak bir seri iyonik iki çekirdekli Pd(II) kompleksleri hazırlanmış ve paladyum katalizli Suzuki reaksiyonunda katalizör olarak denenmişlerdir. Sentezlenen bütün bileşikler LC-MS, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve elementel analiz metodları kullanılarak karakterize edilmiştir. Katalitik denemeler sonunda elde edilen ürünün dönüşümü GC cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak komplekslerin iki çekirdekli yapısının reaksiyon hızını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca, ligandların elektronik özellikleri ve sterik engel durumları da paladyum komplekslerinin katalitik etkinliğine etki etmektedir. Bu çalışmada elde edilen katalizörler, çözücü olarak sadece su kullanılarak Suzuki reaksiyonunu yüksek dönüşüm ve literatüre göre daha kısa sürede gerçekleştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Suzuki reaction is one often used by chemists both in industrial as well as organic synhesis reactions. Water soluble ? -diimine ligands which used in this study, were synthesized by using condensation reaction between sulphonated aminobenzenes and substitute pyridines. With using these ligands, a series of ionic binuclear Pd(II) complexes were prepared and applied as a catalyst on Suzuki reaction. All ligands and complexes were characterized by using LC-MS, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and elemental analyses techniques. Product conversion after catalytic reaction was determined by using GC method. As a result, it was seen that, binuclear structure of complexes accelerates the reaction rate. Moreover, electronic properties and sterik hindrance of ligands have remarkable influences upon the catalytic activity of the palladium complexes. According to the literature, synthesized catalysts were finalized Suzuki reaction with higher conversion and a low response time.