Suda çözünebilir sülfolu diimin pd(ll) komplekslerinin sentezi ve suzuki kenetlenme reaksiyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
The synthesis of diimin with the water soluable sulfonate and the synthesis of the new metal complexes with these ligands
  1. Tez No: 292480
  2. Yazar: YETKİN SENEMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMRE HANHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Palladyum-katalizli kenetlenme reaksiyonları C-C bağ oluşumu için güçlü ve etkili bir metottur. Bu nedenle, kenetlenme reaksiyonları için yeni katalitik sistemlerin araştırılması, yeni palladyum katalizörlerinin dizayn ile uygulamaları pek çok araştırmacının ilgi alanına girmektedir.Son zamanlarda, hacimli elektronca zengin fosfinlerin katalizör olarak kullanılması kenetlenme reaksiyonlarında büyük ilerlemelerin elde edilmesine yol açmıştır. Fakat fosfinler pahalı, toksik, genellikle ligandlardan uzaklaştırılması zor olan ya da geri kazanılamayan ve bozunduğunda, yan ürün olarak fosfin oksitleri veren ligandlardır.Diğer taraftan, Palladyum katalizörlerinin avantajları, sentezlerinin kolay olması, yapılarında kolay değişiklikler yapılabilmesi ve çalışılmaya uygun olmalarıdır. Bu çalışmada, sentezlenen Palladyum(II) komplekslerinin Suzuki kenetlenme tepkimelerindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir.Bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, kullanılacak anilinlerin sülfolanmasıdır. İkinci aşama, ligant sentezi ve üçüncü aşama, kompleks sentezidir. Sentezlenen bu komplekslerin kenetlenme reaksiyonları için yeni katalitik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Palladium-catalyzed coupling reactions are a powerful and effective method for C-C bond formation. Therefore, the investigation of the coupling reactions of new palladium catalysts, the design of new catalytic systems and their applications arouse interest among many researchers.Recently, the use of bulky electron-rich phosphine as a catalyst to obtain coupling reactions have led to major advances. However, phosphines are ligands, which are expensive, toxic and often difficult to remove for ligand back, or they are non-recyclable, and when decayed, they are recovered as by-products of phosphine oxides.On the other hand, the advantages of palladium catalysts are that their synthesis is easy, simple changes can be made in their structures and they are suitable to work on. In this study, Suzuki coupling reaction catalytic activities of synthesized palladium (II) complexes have been examined.The study consists of three phases. The first stage is sulfonation of anilines to be used. The second stage is ligand synthesis and last stage is the complex synthesis. Then, new catalytic properties of synthesized complexes for coupling reactions have been observed.