Isı pompası kullanılarak kurutma işlemlerinde enerji tasarrufunun incelenmesi
Investigation of energy conservation in heat pump drying processes
  1. Tez No: 292498
  2. Yazar: BEDRETTİN YAMANKARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ARİF ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, bir tekstil fabrikasında doğalgazla çalışan klasik tip bir kurutucu ile aynı kurutma işlemini yapacak 3 tip ısı pompalı kurutma sistemi enerji tasarrufu açısından karşılaştırılmıştır. Klasik tip ısı pompası kurutma sistemi, kurutmadan çıkan 120 °C' de nemli hava buharlaştırıcıda 60 °C' ye kadar sıcaklığı düşürülerek atmosfere bırakılmakta, 15 °C' ye çevre havası yoğuşturucuda ısıtılmakta ve 135 °C' ye kadar ek ısı doğalgazlı kazandan verilmektedir.Isı değiştiricili ısı pompası sistemi, kurutmadan çıkan 120 °C hava ısı değiştiricisinden geçirilerek sıcaklığı 80 °C' ye düşürülürken, çevre havası 15 °C' den 55 °C' ye ısıtılmakta, ısı değiştiricisinden çıkan 80 °C atık kurutma havası buharlaştırıcıda 60 °C kadar sıcaklığı düşürülerek atmosfere bırakılmakta ve ısı değiştiricisinden 55 °C' de çıkan çevre havası yoğuşturucuda ısıtıldıktan sonra kazandan verilen ek ısı ile sıcaklığı 135 °C' ye getirilmektedir.Geri beslemeli ve by-pass devreli ısı pompası kurutma sistemi, kurutmadan çıkan 120 °C nemli havanın %90 miktarı buharlaştırıcıdan geçirilerek 60 °C' ye düşürülen hava, by-pass hattından gelen 120 °C hava ile karıştırılarak 67 °C' de yoğuşturucuya girmekte ve 135 °C çıkmakta ve ek ısıya gerek kalmadan tüm ısı yoğuşturucudan verilmektedir.Yapılan detaylı inceleme sonucu, klasik kurutma sistemine göre en etkili ısı pompalı kurutma sistemi %55 tasarruf ile, geri beslemeli ve by-pass devreli ısı pompası kurutma sistemi tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : By-pass Devreli Isı Pompası; Enerji Optimizasyonu; Enerji Tasarrufu; Geri Beslemeli Isı Pompası.
Özet (Çeviri)
In this study, a classical type dryer installed in a textile mill is compared with three heat pump drying systems from energy conservation point of view for same drying process. In first type classical heat pump drying system, exhaust most air of dryer at 120 °C colled to 60 °C in the evaporator and then emitted to atmosphere, ambient air at 15 °C is heated in the condanser additional heat for 135 °C temperature is given in natural gas boiler.In second exchanger type heat pump system, As exhaust and of dryer at 120 °C is cooled to 80 °C exchanger, ambient air is heated from 15 °C to 55 °C, and the temperature of waste drying air at 80 °C is to 60 °C in the evaporator , and them emitted to atmosphere, after the ambient air that exited from exchanger at 55 °C is heated in the condanser, it is heated to 135 °C with additional heat given in the boiler.Feed back heat pump drying system with by-pass circuit, the temperature of the 90 % exhaust most air of dryer at 120 °C is reduced to 60 °C in the evaporator, and it is mixed with at 120 °C that comes from by-pass circuit. Mixed air at 67 °C exits the condenser and from exits from the condenser at 135 °C, in this way, all heat is given in condenser without additional heat.As a result of the detailed investigation, according to conventional drying system with the most efficient heat-pump drying system, saving 55%, back-fed and heat pump drying system was determined by-pass circuit.Keywors : Energy Conservation; Energy Optimization; Heat Pump With By-pass Circuit; Feed Back Heat Pump.