Farklı habitatlardan elde edilen endospor oluşturan basillerin antikandidal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of anticandidal activity of endospore forming bacilli isolated from different habitats
  1. Tez No: 292563
  2. Yazar: FERHAN YEDİDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDAĞ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada çeşitli toprak örneklerinden aerob şartlarda endospor oluşturan Basillerin izolasyonu yapılmıştır. İzolasyon sonucunda 139 adet Basil izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların antifungal aktivitelerini belirlemek amacı ile klinik ve klinik olmayan toplam 14 Candida suşu (Candida albicans, Candida globrata, Candida krusei, Candida tropicalis, Candida parapsilosis) kullanılmıştır.Basillerin Candida suşlarına karşı sekonder metabolitlerinin varlığını belirlemek için agar kuyucuk yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar Nistatin antibiyotiği ile kıyaslanmıştır. 11 izolat hiçbir Candida mayasına karşı aktivite göstermezken, 128 izolat Candida'lardan en az birine karşı antifungal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir.En yüksek antifungal aktivite gösteren 9 izolatın morfolojik ve biyokimyasal testler sonucunda Bacillus cinsine ait olduğu olduğu belirlenmiştir. Bu izolatların 1'inin B.subtilis diğerlerinin ise Bacillus licheniformis olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, bacilli that produce endospores under aerobic conditions were isolated from different soil samples. As a result of the isolation process 139 bacilli isolates were obtained. 14 Candida strains, both clinical and nonclinical, (Candida albicans, Candida globrata, Candida krusei, Candida tropicalis, Candida parapsilosis) were used in order to determine the anticandidal properties of these isolates.The ?agar base? method was used in order to determine the existence of secondary metabolites of the bacilli against Candida strains. The obtained results were compared to those of nystatin. It was determined that while 11 isolates did not respond to any candida yeasts, 128 isolates showed antifungal activity against at least one of the candida.It was revealed as a result of the morphological and biochemical tests concerning the 9 isolates with the highest antifungal activity that the mentioned isolates are members of the genus Bacillus. One of these isolates was classified as B.subtilis while others were Bacillus licheniformis.