Hofmann-Td-tipi ''Ni(benzidin)M(CN)4.2G'' (M = Zn, Cd; G = 1,4-dioksan, anilin, benzen) konak-konuk bileşiklerinin infrared spektroskopisi ve termogravimetrik yöntemlerle incelenmesi
Infrared spectroscopic and gravimetric study of Hofmann-Td-type clathrates ''Ni(benzidine)M(Cn)4.2G'' (M = Zn, Cd; G = 1,4-dioxane, aniline, benzene)
- Tez No: 292575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada Ni(Benzidin)M(CN)4.2G (M = Zn, Cd; G = 1,4-Dioksan, Anilin, Benzen) formülü ile temsil edilen Hofmann-Td-tipi konak-konuk bileşikler kimyasal yollardan ilk kez elde edildi. Elde edilen konak-konuk bileşiklerin infrared spektrumları FTIR spektrometresi ile 4000 cm?1-200 cm-1 spektroskopik bölgesinde kaydedildi. Aynı zamanda konak-konuk bileşiklerin termal davranışları Termo-gravimetri (TGA) ile incelenmiştir. İşaretlemeler ligand molekülü, M(CN)4 grupları ve konuk moleküller için ayrı ayrı yapıldı. Serbest benzidin molekülünün frekanslarıyla bu molekülü içeren konak-konuk bileşiklerin titreşim frekansları karşılaştırıldı. Bu titreşim frekanslarından bazılarının konak-konuk bileşik oluşumu nedeniyle serbest moleküle göre kaydığı gözlendi. Gözlenen bu frekans kaymalarının metale bağlı olma, metal-ligand titreşim modları ve çiftlenim nedeni ile ortaya çıktığı belirlendi.Elde edilen konak-konuk bileşiklerin konak yapısında bulunan M(CN)4-2 anyonları Ni(Benzidin)+2 katyonları ile üç boyutlu polimerik bir yapıyı oluşturmaktadır. Oluşan bu yapıda Zn veya Cd atomları siyanür anyonlarının dört karbon atomu ile tetrahedral düzende çevrilmiştir. Ni atomları siyanür anyonlarının dört azot atomu ve trans konumundaki ligand molekülünün iki azot atomu ile oktahedral düzende çevrilmiştir. Ligand molekülü Ni atomuna direk olarak, 4CN grubu ise her biri diğerine karşılıklı olarak bağlanmıştır. M(CN)4 grupları Ni(Benzidin) tarafından üç boyutlu ağ şeklinde birbirine bağlanmıştır. Oluşan bu konak yapıda ? ve ß tipinde iki farklı boşluk vardır. İki konuk molekül ise bu boşluklarda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
In this study Hofmann-Td-type clathrates, formulated as Ni(Benzidine)M(CN)4.2G ( M = Zn, Cd; G = 1,4 Dioxane, Aniline, Benzene), are obtained chemically for the first time. Infrared spectra of the clathrates are recorded with FTIR spectrometer in the spectroscopic region of the (4000-200) cm-1. At the same time behaviours of clathrates are observed with thermo-gravimetry method. The assignments are performed for the ligand molecule, the M(CN)4 groups and the guest molecules separately. The vibrational frequencies of the clathrates are compared with frequencies of free benzidine molecule. It was observed that some of these vibrational frequencies are shifted in respect to the free molecule due to clathrates formation. The observed frequency shifts arise because of bounding metal, metal ligand vibrational modes are coupling.The M(CN)4-2 anions and Ni(Benzidine) cations in the host structures of the clathrates forms a three dimensional polymeric structure. In this structure the Zn or Cd atoms are surrounded in the tetrahedral form by four C atoms of cyanide anions. Ni atoms are surrounded also octahedrally by four N atoms of cyanide anions and two N atoms of ligand molecule in the trans form. The ligand molecule is bound to Ni atom directly whereas four CN?s are bound to each other face to face in the CN groups. The M(CN)4 groups are bounded the each other by Ni(Benzidine) in the there dimensional lattice form. In the host structure formed there are two different cavities namely ? and ß. The two guest molecules accommodates also in these cavities.