Farklı kalsiyum kaynak ve dozlarının biber fidesinin gelişimi ve kalsiyum içeriğine etkisi
Different calcium and calcium content development of the effect of source and doses pepper seedling
- Tez No: 292610
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MÜCELLA MÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Denemede, canlıların beslenmesinde ve Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan biber bitkisinde görülen ve kalsiyum noksanlığı ile ortaya çıkan çiçek burnu çürüklüğünün önüne geçmek amacı ile farklı kaynak ve farklı dozlarda kalsiyum uygulayarak biber fidelerinin gelişiminde kalsiyumun etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nde bulunan Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü'ne ait plastik örtülü ısıtmasız serada 12.05.2009 ile 06.07.2009 tarihleri arasında yetiştirilen biber bitkileri ile yürütülmüştür. Deneme materyali olarak Yalova Yağlık - 28 biber çeşidi kullanılmış, viyollerde yetiştirilen fidelerde 4 farklı kalsiyum kaynağından (kalsiyum klorür, kalsiyum karbonat, kalsiyum sülfat, kalsiyum hidroksit) elde edilen 6 farklı kalsiyum dozu (0; 50; 100; 150; 200 ve 250 kg/da Ca) uygulanmıştır. Yetiştirilen biber fidelerinin çıkış yüzdeleri, ekimden çıkışa geçen süre, çıkış süreleri, gövde yaş ağırlığı (g/bitki), kök yaş ağırlığı (g/bitki), gövde kuru ağırlığı (g/bitki), kök kuru ağırlığı (g/bitki), gövde nemi, kök nemi, bitki yaş ağırlığı (g/bitki), bitki kuru ağırlığı (g/bitki), bitki nemi, kök kalsiyum içeriği, torf kalsiyum içeriği, bitki kalsiyum içeriği, torf potasyum içeriği, kök potasyum içeriği, gövde potasyum içeriği parametreleri incelenmiştir.Sonuç olarak denemede farklı kalsiyum kaynaklarının farklı dozlarının biber fide gelişimine etkisi saptanmaya çalışılmış olup en etkili kaynağın CaSO4 ve bu kaynağın 100 kg/da dozunun olduğu saptanmıştır. Ancak tek yıl olarak yürütülen denemenin mutlaka ikinci yıl tekrarının da yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The experiment, an important place in Turkey's economy and calcium deficiency caused by the pepper BER with the aim to prevent applying different sources and different doses of calcium to investigate the effect of calcium in the development of pepper seedlings. This experiment has been conducted in plastic covered and unheated green house in Çanakkale Onsekiz Mart University Agriculture Faculty between 12/05/2009 and 06/07/2009. The material used in the experiment of Yalova Oil - 28 pepper varieties used, Viol seedlings grown in 4 different calcium sources (calcium chloride, calcium carbonate, calcium sulphate, calcium hydroxide) obtained from 6 different calcium levels (0, 5, 10, 15, 20 and 25 kg.ha-1 Ca) were applied. Percentages of pepper seedlings grown in the output, the output planting time, output time, the stem weight (g.plant-1), root weight (g.plant-1), stem dry weight (g.plant-1), root dry weight (g.plant-1), stem moisture, root moisture, plant fresh weight (g.plant-1), plant dry weight (g.plant-1), plant moisture, root calcium content, calcium content of peat, plant calcium content, potassium content of peat, root potassium content, potassium content of stem parameters were investigated.As a result of different calcium sources in the experiment tried to determine whether the effect of different doses of pepper seedling development of this resource is the most effective resource CaSO4 and 10 kg.ha-1 dose, respectively. However, the experiment must be carried out in a single year should be done to repeat the second year is concluded.