Minkowski uzayında özel null eğriler
Special null curves in minkowski space
  1. Tez No: 292619
  2. Yazar: GÜLAY SARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN CAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Altı bölümden oluşan bu çalışmanın amacı 4-boyutlu Minkowski uzayında Lancret anlamında helisler tanımlayarak, bu tip helislerin karakterizasyonunu incelemektir. Birincibölümde giriş kısmı verildi. İkinci bölümde tezin ana konusu için gerekli olan temel tanımve kavramlara yer verildi. Üçüncü bölüm n-boyutlu Minkowski uzayında Frenet denklemlerine ayrılıp, kısaca helis tipleri tanıtıldı. Dördüncü bölüm, 3-boyutlu Minkowskiuzayında Cartan (Kartan) çatılarına ayrılıp 3-boyutlu uzayda Hayden anlamında helis ileLancret anlamında helislerin çakıştığı gösterildi. Beşinci bölümde tezin ana konusu olan4-boyutlu Minkowski uzayında null Eğriler ve Cartan (Kartan) çatıları tanıtıldı, herhangi bir eğrinin Lancret anlamında helis olması için sağlaması gereken denklem verildi ve 4-boyutlu Minkowski uzayında Slant eğri kısaca tanıtıldı. Ayrıca bazı gerekli teoremler ispatlandı. Altıncı bölümde ise 4-boyutlu Minkowski uzayında pseudo küresel null eğriler tanıtıldı. Ayrıca herhangi bir null eğrinin Bertrand çiftinin null olmak zorunda olmadığı, timelike veya spacelike olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study which consists of six chapters is to define the Lancret type helices and is to investigate the type of Lancret helices characterization. In the first chapter, the introduction has been given. The second chapter is devoted to basic definitions and concepts which are the main topic of the thesis. In the third chapter is devoted to Frenet frames in n-dimensional Minkowski space and helices types has been shortly introduced. In the fourth chapter, is assigned the Cartan Frames in 3-dimensional Minkowski space and it has been shown that the type of Hayden helices and the type of Lancret helices are the same in 3-dimensional Minkowski space. In the fifth chapter, it is introduced that null curves in 4-dimensional Minkowski space Cartan Frames, the equation of the type of Lancret helices for any curves were given and the Slant curves has been shortly introduced in 4-dimensional Minkowski space. In the sixth chapter, pseudo spherical null curves were introduced in 4-dimensional Minkowski space. Furthermore, it has been shown that for any null curve?s Bertrand mate does not have to null curve, it may have been spacelike or timelike.