Customer segmentatıon for campaıgn management by usıng fuzzy c-means
Kampanya yönetimi için fuzzy c-means algoritması kullanılarak müşteri segmentayonu yapılması
- Tez No: 292755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARAHOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bugünlerde, müşteriye ait ürün sahipliğinin kontrolü bankacılık sektöründe hayati bir önem arzetmektedir. Bankacılıkta kullanılan eski politikalar geçerliliğini yitirmiştir. Bunlar genel politikalardı ve müşterinin banka seçimini belirlerken dikkat ettiği bireysel ihtiyaçlarına cevap veremiyorlardı. Bu sebeple, bankalar bütün müşterileriyle olan ilişkilerini yönetmek için kampanya stratejileri geliştirmek durumundadırlar. Bu yüzden, bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çözümler ve ürünler sağlamak için onları sınıflandırmak zorundadırlar. Başka bir deyişle, birbirine yakın özelliklere sahip olan müşterilerin bir araya getirilmesi, onlar için uygun kampanya stratejileri belirlenmesi için gereklidir. Bu çalışmada, bankacılık müşterilerine daha uygun ve yararlı hizmetler sunmak için onları sınıflara ayıracağız.
Özet (Çeviri)
Nowadays, having control of customer is vital based on product diversity in the banking sector. The old policies of the banks lost their validity because they were general and they were not responding to individual needs which determine choice criteria of the customer for selecting a bank. For this reason, banks have to develop campaign strategies to manage relations with all their customers. Therefore, banks have to segment customers to provide them valuable solutions and products. In other words, customer segmentation is used for selecting appropriate customers is needed to determine campaign management. In this study, banking customers will be segmented adaptively to present them suitable and beneficial services.