Faik Baysal'ın romancılığı
Faik Baysal's novel writing
- Tez No: 292846
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Faik Baysal'ın RomancılığıBu çalışmada 1940'lı yıllardan itibaren Türk edebiyatında çeşitli edebi türlerde eser veren Faik Baysal'ın romancı yönü değerlendirilmiştir. İncelemeye konu olan romanların biçim ve içerik özellikleri belirlenmeye çalışılmış, yazarın Türk romancılığındaki yeri değerlendirilmiştir.`Faik Baysal'ın Romancılığı' başlıklı çalışma Sonuç bölümü dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Faik Baysal'ın yaşamı, yazarlık serüveni ve yapıtları hakkında bilgi verilmiştir. Baysal'ın yaşamının yapıtlarındaki etkileri üzerinde durulmuştur.`Faik Baysal'ın Romancılığı' başlıklı ikinci bölümde ise incelememizin temel malzemesini oluşturan altı roman `biçim' ve `içerik' açısından incelenmiştir. Romanlar `biçim' başlığı altında olay örgüsü, zaman, mekan, bakış açısı, anlatım teknikleri, kişiler ve üslup açısından incelenmiştir. `İçerik' başlığı altında ise romanlarda işlenen temalar ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular ışığında yazarın romanlarının ortak özellikleri ortaya konularak Faik Baysal'ın Türk romanındaki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Faik Baysal's Novel WritingIn this study, novel writing course of Faik Baysal who produced various kind of literary products in Turkish literature since 1940?s was examined. Features of method and content of author?s novels were attempted to determine and Faik Baysal?s position in Turkish literature was evaluated.?Faik Baysal?s Novel Writing? entitled study is composed of two main chapters except ?Conclusion?. In the first chapter, Faik Baysal?s biography and art life, introduction of his literary works and affect during authorship formation process were introduced.In the second chapter which is entitled ?Faik Baysal?s Novel Writing?, ?format? and ?contents? features of his six novels which are the basis of our study were investigated. The novels were analyzed under the title of ?format? in terms of episode plait , point of view, expression techniques, time, place, people and style. Under the title of ?content?, themes in the novels were evaluated.In the ?Conclusion? entitled chapter, the findings in the light of common features of the author?s novels were determined and Faik Baysal?s position in Turkish novel was evaluated.