Faik Baysal'ın Romanlarında sosyal adaletsizlik
Social injustice İn Faik Baysal's Novels
- Tez No: 874670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Faik Baysal, Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatında toplumcu gerçekçi çizgide eserler verir, romanları ve öyküleri ile ön plana çıkar. 1944-2002 yılları arasında yayımlamış olduğu romanlarla toplumcu gerçekçi eser veren romancılar arasında kendine yer edinir. 1944 yılında yayımlamış olduğu ilk romanı ile köy ve köy gerçeklerini anlatan Baysal, daha sonra I. ve II. Dünya Savaşı'nın toplum üzerindeki olumsuz etkilerini inceler. Akabinde kişilerin şehir ortamındaki mücadelesini kaleme alır. 1944 yılında ilk romanı olan Sarduvan ve sonrasında yazmış olduğu beş romanı ile birlikte dönemin ağa-köylü, zengin-fakir, ezen-ezilen gibi sınıflar arasındaki çatışmaları inceler ve toplumun aksayan yanlarını romanlarına konu edinir. Yer yer köy ve köy sorunsalına, kent yaşamındaki bireyin yalnızlığına, savaş ortamının getirmiş olduğu olumsuz yaşam şartlarına değinir ve genel ölçekte bu sorunların hepsini sosyal adaletsizlik gerçeği ile ilişkilendirir. Bu araştırmada, Faik Baysal'ın romanlarında ezen-ezilen, zengin-fakir, ağa-köylü çatışmaları sosyal adaletsizlik ekseninde incelenmiştir. Özellikle Baysal'ın altı romanı üzerinden yola çıkılarak tipler ve karaterler üzerinden adaletsiz düzen anlatılmaya çalışılmıştır. Ardından toplumcu gerçekçilik ve köy enstitüleri üzerinde durulmuş, dönemin sosyo/kültürel yapısı da ele alınmıştır. Çalışmamızda Baysal'ın romanlarındaki sosyal adaletsizlik gerçeği birey/toplum çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Faik Baysal produces works in the social realist line in Turkish Literature of the Republican period and comes to the fore with his novels and stories. He gained a place among the novelists who wrote social realistic works with the novels he published between 1944 and 2002. Baysal, who told about the village and its realities in his first novel published in 1944, later he examined the negative effects of World War II on society. Subsequently, he writes about the struggle of people in the urban environment. With his first novel, Sarduvan, published in 1944, and the five novels he wrote afterwards, he examines the conflicts between classes such as lord-peasant, rich-poor, oppressor-oppressed, and discusses the flawed aspects of society in his novels. He occasionally touches on villages and village problems, the loneliness of the individual in urban life, the negative living conditions brought about by the war environment, and on a general scale, he associates all of these problems with the reality of social injustice. In this research, the conflicts of oppressor-oppressed, rich-poor, landlord-peasant in Faik Baysal's novels were examined on the axis of social injustice. Especially based on Baysal's six novels, an attempt has been made to explain the unfair order through types and characters. Then, social realism and village institutes were emphasized, and the socio/cultural structure of the period was also discussed. In our research, the reality of social injustice in Baysal's novels was examined within the framework of individual/society.