Değere dayalı finansal performans ölçütlerinin sermaye yapısı ile ilişkilendirilmesi ve İMKB'de bir uygulama
Value based finacial performance methods to the capital structure of firms and application at ISE
- Tez No: 292869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KIRLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İşletmeler iş yaşamının değişen dinamikleri ve ekonominin gittikçe karmaşıklaşan yapısı içinde, her geçen gün artarak daha da zorlu hale gelen rekabet koşulları ile mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.Rakiplerin nicelik ve nitelik olarak artması, değişen ve gelişen tüketici beklentileri, üstlenilen sosyal sorumluluklar, çevreci yaklaşımların baskısı, yatırımcı beklentileri, v.b. olgular, işletme kaynaklarının etkin ve doğru biçimde kullanımını günümüz şartlarında bir zorunluluk haline getirmiştir.Yirminci yüzyılda finansal amaç olarak ortaya konan ?işletme piyasa değerinin ençoklanması?, günümüzde kâr amacı güden ve kâr amacı gütmeyen işletmeler için performansın doğru, kesin, anlamlı biçimde ölçümünü gerekli kılmaktadır.İşletme performansının ölçümü ve karar süreçlerine dahil edilmesi, geleneksel yöntemler olarak isimlendirilen ve muhasebe verileri ile finansal tabloları temel alan yaklaşımlarla çözümlenmesi oldukça güçtür.Anılan nedenlerden ötürü, geleneksel yöntemler önemini yitirmemekle birlikte, performans ölçümünde ağırlığını kaybetmektedir. Sadece işletmeye ve performansına odaklanan geleneksel yaklaşım yerine, piyasayı, sermayenin yarattığı katma değeri ve hissedar beklentilerini de dikkate alan, değer temelli performans ölçüm yöntemleri bu boşluğu doldurmaya çalışmaktadır.Bu çalışmada Ekonomik Katma DeğerTM, Piyasa Katma DeğeriTM, Nakit Katma Değeri, Yatırılan Sermayenin Getirisi olarak adlandırılabilecek ?Değer Temelli Finansal Performans Ölçüm Yöntemleri? ağırlıklı olarak ele alınmaya çalışılmıştır.Değer temelli finansal performans ölçüm yöntemleri ile işletmenin sermaye yapısı arasında ilişki kurularak, işletme performansına etkileri İMKB'de yer alan şirketler üzerinde incelenmeye çalışılmıştır.Her yöntemin olduğu gibi değer temelli finansal performans ölçüm yöntemlerinin de yetersiz yönleri bulunmaktadır. Çalışmada bu yetersizliklerin belirlenmesi ve giderilmesine yönelik önerilere de yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Within the context of changing dynamics of business and complicating structures of modern economy, firms face the challenge to deal with demanding conditions of circumstances of competition along with the passage of time.It has become an obligation for organizations to utilize organizational resources effeciently and accurately in the light of constraints imposed by increasing qualitative and quantitative traits of competitors, developing expectations of consumers, social responsibilities to be realized, environmental groups? pressures and expectations of investors, respectively.The term ?maximizing firm?s market value? as put forth as a financial objective in the twentieth century requires both profit firms and nonprofit firms to measure performance in an accurate and excise manner.The correct measurement of firms? performance and inclusion of the previous into the decision making processes are more complicated than so-named traditional approaches basing themselves on accounting data and financial tables at an incommensurate level.Due to the stated reasons, in addition the fact that traditional methods do not lose their significance, instead of concentrating on traditional approaches focusing upon only firms and their performances, value based performance measurement methods ,which take value added of capital and expectations of share holders under consideration , attempt to fill in the gaps.In this study, `Value Based Performance Indicators,? inclusive of terms as Economic Value AddedTM, Market Value AddedTM, Cash Value Added, Return of Investment is substantially elucidated and elaborated.By means of setting relationships with the value based financial performance methods and capital structure of firms, these relations? impact within firms involved in Istanbul Stock Exchange Market is analyzed.There are cons associated with the value based performance measurement methods as inherent in any method. In such regard, this work attempts to determine the inherent gaps and to present remedies to tackle with the deficiencies identified.