Doğum ölüm süreçleri ve kimya ile genetiğe uygulamaları üzerine
- Tez No: 29287
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜEDA MORALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Stokastik Süreçlerle ilgili geçiş matrisini göz önüne alalım. P(t), P(t) nin zamana göre türevi (Bak. (1. 1.8)) A oran matrisi olmak üzere sıra ile ileriye ve geriye dönük Chapmann-Kolmogorov Diferansiyel Denklemleri (C-K D. D.) P(t)=P(t)A ftt)=AP(t) den ibarettir. Eğer doğum ve ölüm oranlan f\ ve /4n+j (Burada toplamda n eleman varken 1 artması,^ ise n+1 eleman varken 1 eksilmesi oranıdır.) n'nin doğrusal fonksiyonu ise stokastik süreç doğrusaldır. Bölüm I de D.Ö.S.'de P (t) leri değişken çarpanlarına ayırarak (Bak. (1.2. 1)) elde edilen F- (x),CL,(x) çokterimlilerin n n ]l (Bak. (1.2. 11)) çarpanı farkı ile. birbirinden elde edildiğini * 'II ve bu çokterimlilerin dik çokterimliler olduğunu göreceğiz. P(t) yerine NxN bir matris olan P.. (t) yi alarak yaklaşık C-K n denklemlerine yaklaşık çözüm elde edeceğiz. II -Bölüm II de Doğrusal Doğum Ölüm Süreçlerini (D.D.Ö.S.) gözönüne alacağız ve bu süreçlere ait doğurucu fonksiyonlar için (Bak, (2.1.8)) Doğrusal D. D. ler karşılık geldiğini göstereceğiz. Özel halde Laguerre D. D. ler elde edilir ve çözümler Laguerre çokteriml ileridir. Bölüm III de kimya ve genetiğe ait sıra ile Schlögl ve Moran modellerinden bahsedeceğiz ve ilgili olasılıkları vereceğiz. - III -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Let the probability Transition Matrix of the stochastic processes be P(t) = »V-^n^O-i ^»0 anci Qn(x) and they differ by a multiplicative factor JL by each other. (Look(1.2.11))these polynomials are orthogonals. Taking the NxN matrix PN(t) in place of P(t) we obtain the approximate solution of C-K equations. In Chapter II we consider the Linear Birth and Death Processes and we see the importance of the generating functions in relation with these processes. In a private case a Laguerre differantial equation is obtained and its solutions are Laguerre polynomials. In Chapter III we consider the Schlögl model in chemistry and Moran model in genetics. - IV