Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde şiire kültürel bağlamda uygulamalı bir yaklaşım
A practical aprroach to peotry within the framework of culture in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 377578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yabancı bir dil öğrenmek sadece sözcük ve dilbilgisi öğretimi ile sınırlandırılamaz; çünkü yabancı bir dil öğrenmek, nesnelere yeni etiketler koymak biçiminde değerlendirilemez. Her dil dünyayı farklı biçimde yorumlar ve farklı değer sistemleri, algılama ve düşünme biçimleri geliştirir. Bunun sonucu olarak diller arasında sanatsal, toplumbilimsel, anlamsal ve edimsel açıdan kültür farklılıkları oluşur. Bu farklılıklar dile yansır ve dille yansıtılır. Yabancı dil öğrenen kişi kendini yabancı bir kültürün içinde bulur. Küreselleşme bağlamında çokkültürlülük kavramlarının vurgulandığı günümüzde yabancı dil öğretiminde amaç sadece dil yetisi değil iletişimsel yetiyi de geliştiren kültürel yetiyi kazandırmaktır. Bu düşünce de yabancı dil öğretimine temel öğrenme ortamı sunan ders kitaplarında dilin kültürel boyutunun ağırlık kazandığı yazınsal metinlere yer verilmesini gerekli kılmaktadır. Ancak bu görüş bağlamında amaca ulaşmak için bu metinler biçimsel ve içeriksel yapılarının yeterli ve etkin biçimde irdelenebilmesini sağlayan çalışmalarla birlikte sunulmalıdır. Şiirler toplumların duygularını, düşüncelerini, dünyaya bakış açılarını az sözcükle, sözcüklere yükledikleri farklı anlamlarla, sanatsal bağdaştırmalarla ve imgeler yoluyla estetik dil kullanımını yansıtan nitelikleriyle yazınsal metinler içinde ayrı bir yere sahiptirler. Bu da dil öğretiminde şiir etkinliklerinin farklı çalışmalar yoluyla yapılmasını gerekli kılmaktadır.Bu nedenle bu çalışmada dil öğretiminde kültür öğesi, kültür açısından şiirin önemi, şiir türünün yapısal ve anlamsal özellikleri irdelenmiş, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kültürel bağlamda şiir ve şiir ekinlikleri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonunda şiir türünün biçimsel ve içeriksel yapısını çözümleyerek farklı düşünce ve kültür öğelerini tanıtacak etkinlik örnekleri sunulmuştur. Bu çalışmanın yabancı dil olarak Türkçe alanına olduğu kadar anadili olarak Türkçe alanına da katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Learning a foreign language is not limited to teaching only the knowledge of vocabulary and grammar since studying a foreign language cannot be considered as only naming objects. Each and every language interprets the world in distinctive ways and develops a variety of value systems, and different perception and thinking skills. As a consequence of this fact, considerable cultural differences appear among languages especially in terms of art, sociology, semantics, and pragmatics. All these differences both reflect and are reflected on the language itself. An individual who learns a foreign language finds himself in a foreign culture. In the context of globalism, today when concepts such as multiculturalism have a greater importance, the aim of teaching a foreign language is not only to develop linguistic competence but also to impart cultural competence which further facilitates communicative competence. Therefore, in the coursebooks which are basically used to teach a foreign language, it is necessary to give a place to literary texts in which the cultural aspect of language is focused more. Nonetheless, to achieve instructional goals in the light of this idea, these literary texts should be presented with activities and exercises which can enable their stylistic and contextual forms to be examined thoroughly. Of all literary texts, poetry has a unique place thanks to its characteristics to reflect the feelings, thoughts, and viewpoints of societies in a few words and to express the aesthetic use of language through various meanings loaded on the words themselves, artistic harmonization, and finally through images. It further necessitates the need to prepare poetry activities and exercises through various practices.In this study, the component of culture in language teaching, the significance of poetry in terms of culture, and the stylistic and semantic features of poetry have been examined; and an analysis has been done about poetry and related activities within the context of culture in teaching Turkish as a foreign language. Furthermore, a variety of sample activities that introduce diverse thoughts and cultural components by examining the stylistic and contextual forms of poetry have also been included at the end of the study. Finally, it is anticipated that the current study contributes to the field of Turkish as a native language as much as it does to the field of Turkish as a foreign language.