The democrat as a social type: The case of Turkey in the 1990s
Sosyal tip olarak demokrat: 1990'larda Türkiye örneği
  1. Tez No: 292951
  2. Yazar: EYLEM AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ SARIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, Türkiye'de 1980 askeri darbesini izleyen 20 yıl içinde yeni bir politik kanaat üreticisi sosyal tipinin, ?Demokrat?ın ortaya çıkışını açıklamaktır. Demokrat'ı kuran ortak özellikler, ?sosyal tip analizi? yaklaşımı kullanılarak araştırılmıştır. Bu metodolojik çerçeve içinde, şu analitik adımlar takip edilmiştir: (1) İlk olarak, Türkiye'nin 1980-1999 arası politik tarihi, üç odak nokta öne çıkarılarak, incelenmiştir: 12 Eylül darbesi (Türkiye devletinin neo-liberal yeniden yapılandırılmasına ve Özalizm'e özel vurguyla); Kürt Sorunu'nun yeniden ortaya çıkışı; ve İslami hareketin canlanışı. (2) İkinci olarak, Demokrat'ın üç temsilci figürü (Ali Bayramoğlu, Etyen Mahçupyan, Kürşat Bumin) ile yapılan derinlemesine görüşmelerle toplanan niteliksel veriler, sosyal tipin profilini ortaya çıkarmak amacıyla, analiz edilmiştir. (3) Son olarak da, bir sosyal tip olarak Demokrat'ın kurucu unsurları, niteliksel veriler ve sosyo-tarihsel analizle ilişkili olarak, bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation is the explanation of the emergence of a new social type of political opinion producers in Turkey, namely,“the Democrat”, throughout the two decades following the 1980 military coup. The common characteristics that constitute the Democrat is investigated utilizing the“social type analysis”approach. Within that methodological framework, the following analytical steps are followed: (1) First, in order to identify the components of the social type, a socio-historical analysis the political history of Turkey between 1980-1999 is completed, with three focal points: The September 12, 1980 coup (with specific emphasis on neo-liberal restructuring of Turkish state and Özalism); re-emergence of the Kurdish Question; and the revival of the Islamic movement. (2) Secondly, collected qualitative data, through in-depth interviews with three representative figures of the Democrat (Ali Bayramoğlu, Etyen Mahçupyan, Kürşat Bumin) is analyzed in order to lay out the profile of the social type. (3) Lastly, the constitutive components of Democrat as a social type are brought together, in relation to the qualitative data and the socio-historical analysis.