Işık ve hareket: Op art
Light and movement: Op art
- Tez No: 292957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Op Art; algısal yanılsama üzerine kurulu bir sanat anlayışıdır. Op Art bilinçli olarak oluşturulan düzenlemelerle ışık, renk, form ve kompozisyonlar yardımıyla yanılsama yaratarak, eğitim, kültür, cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin tüm izleyicileri benzer şekilde etkiler. Op Art; kurallara, bilimsel verilere ve matematiksel değerlere bağlı yapısı nedeniyle diğer görsel sanat dallarından farklıdır.Bu tez çalışmasında sırasıyla; fiziksel olarak ışık, renk, renk kuramları, göz anatomisi ve fizyolojisi, görsel algı ve görsel algı yanılsamaları incelenmiştir. Daha sonra plastik sanatlarda resimde ışık ve hareket konusu dönemsel farklılıklara örneklerle ele alınmıştır. Bu bölümlerin ardından Op Art'ın oluşumu, kompozisyon özellikleri anlatılmış ve Op Art sanatçılarından örnekler verilmiştir. Op Art'ın çağdaş insan yaşamına entegre olan sanat görüşü olmasına değinilerek insan beyninde psikolojik olarak ortaya koyduğu etkileme gücü tartışılmıştır. Op Art görüşünü ortaya koyan ve tarz olarak benimseyen öncü kişi ve sanat grupları hakkında bilgiler verilmiştir.20.yüzyılda ortaya çıkan ve kısa bir dönem süren Op Art, gözün yanıltılabileceğine dair ortaya koyduğu çalışmalarla dikkat çekicidir. Op Art temelli komposizyon ve renk yapıları günümüzde özellikle dikkatin çekilmesinin gerekli olduğu her alanda kullanılmaktadır. Op Art'ın sistematik ve kurallara bağlı yapısının, 20.yüzyılın ikinci yarısından sonra hızla gelişen bilgisayar destekli grafik tasarım yazılım programlarının yapılanmasında etkin olduğu düşünülebilir. Op Art'ın temel değerleri grafik sanatlar ve grafik tasarımı alanında uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Op Art is an art based on perceptual illusion. In Op Art; conscious arrangement of light, color, form and composition create an illusion of visual perception in the minds of people regardless of peoples? educational and cultural background, gender and the age. Op Art differs from others as it is based on some rules, scientific data and mathematical structure of equations.Therefore, in this paper firstly, physical light, color, color theories, eye physiology and anatomy, visual perception and illusions perceived by the eye are examined first in this respective order. Later examples of light and movement effect examples are laid and discussed for plastic arts. Following these sections creation and formation of Op Art, its composition and properties are explained and examples of Op Art artists are given. Op Art's integration into contemporary human life is explained, the power of its psychological influence on people?s minds are discussed. Further information on pioneers of Op Art, Op Art artists and other Op Art groups are discussed.Op Art, that emerged during the 20th century and lasted for a short period, laid remarkable works and drew attention to deceiving eye perception. Today, Op Art based composition and colors are used in all areas where there is a need to draw attention. Op Art's systematic and rule-based structure lead us to think its influence on computer aided graphic design software programs that rapidly grew after the second half of the 20th century. Op Art's core values may be applied in the field of graphic arts and graphic design.