Gitara başlangıçta sağ ve sol el teknikleri metodlarının incelenmesi araştırılması
Research on metods and tecniques of right and left hand at the early stage of guitar playing
- Tez No: 293008
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNUR ERENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma eğitimli bir gitarist olmak için gerekli olan temel tekniklerin önemi üzerinde duruyor. Enstrüman öğrenmeden önce farklı araçlar ve metotları anlayabilmemiz için farklı bakış açıları edinmemiz gerekir. Amacımızın yeteneğin en iyi şekilde kullanılması ve müziğin doğru şekilde algılanması olması nedeni ile gitar tekniği ile ilgili bütün uygulamalar üzerinde araştırma yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca öğrenme sürecinin başlangıcından itibaren unutulmaması gereken çalışma yöntemleri, müzisyenin fiziksel durumu ve performans teknikleri hakkında yöntemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This text is dealing with fundamental classical guitar technique which has a great importance on becoming a well trained guitarist. Before learning an instrument we should consider to have different tools and point of view to make good realization about methods. Our target is to use refined musical skills and understanding. In order to do that, we look into all kinds of practical possibilities on guitar technique. There are also few suggestions on practicing, performance techniques and physical conditions of a musician which should not be neglected during the beginning of a learning process.