Tünel kalıp tekniğinin toplu konut plan cephelerine getirdiği sınırlamaların analizi
- Tez No: 29305
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ülkemizde konut sorunu önemli bir boyuta ulaşmıştır. Bunun nedeni hızla artan nüfus, büyük ailelerin parçalanarak çekirdek ailelere dönüşmesi ve kentlere göç olaylarıdır. Günümüzde sorun sadece konut açığını kapatmak değil, aynı zamanda kaliteli yapılar üretmektir. Sanayi alanındaki gelişmeler konut yapımına da yansımış çeşitli çağdaş yapım teknikleri ortaya çıkmıştır. Bu tekniklerden birisi de tünel kalıp yöntemidir. Bu çalışmalarda ülkemizde de kullanılmakta olan tünel kalıp yönteminin, toplu konuta ait mimari tasarıma plan ve cephe açısından getirdiği sınırlamalar incelenmiştir. Bu konuda incelenen örnekler üzerinde, yapılan analizlerde çok önemli sınırlamaların bulunmadığı görülmüştür. Bu yöntem, getirdiği pek çok pratikliğin yanında maliyet açısından da uygun görülmüş, aynı zamanda önemli bir ürün olan ve geleneksel yapım yönteminde kalıp için kullanılan ahşap tüketimini de engellemiştir. Konunun incelenmesi dört bölümde ele alınmıştır. îlk bölümde toplu konuta ait mimari tasarımın değerlendirilme ilkeleri saptanmıştır. Daha sonra incelenen tünel kalıp yöntemi teknik olarak tanıtılmış, uygulama aşamaları verilmiş ve yapıya getirdiği özelliklerden söz edilmiştir.II Tünel kalıp tanıtımından sonra bu yöntemle yapılmış konutların plan şemaları ve cephe fotoğrafları verilmiştir. Son bölümde ise ilk bölümde belirlenen proje değerlendirme ilkeleri doğrultusunda verilen örneklerin plan ve cephe açısından analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing shortage an important problem for our country. The main causes of this problems are the rate of population incrase, the, seperation of the traditional families into nucleus families and the migration to the big cities. The question does not only cousist of housing shortage, but also includes the quality of housing construct ion. The industrial development influenced the building construction and several new techniques arose for the housing construction. One of these new techniques is tunnel formwork. This study examines the tunnel formwork system, which is used in our country as well, whether it has restrictions on architectural design in respect of planning and facade of the mass housing. The analyses of the researched samples demonstrate that serious restrictions do not exist. Beside many practical solutions this system has some advantages concerning the cost of construction and at the same time reduces the consumption of wooden material