Endometriyum kanserlerinde preoperatif trombosit sayısının tümör grade ve evre ile ilişkisi
The relationship between preoperatif thrombocyte level and tumor grade and tumor stage in endometrium cancer
  1. Tez No: 293069
  2. Yazar: SONGÜL KALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ İSMET TEKİRDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Malign tümörlerle trombositoz arasındaki prognostik ilişki, ilk olarak Reiss tarafından 1872 de rapor edilmiştir. Trombositoz, akciğer, böbrek, mide, meme, pankreas ve kolon kanseri gibi birçok solid tümörlerde ve ayrıca, serviks, vulva, endometrium ve over kanseri gibi jinekolojik malignitelerde de raslanmaktadır. Biz bu retrospektif araştırmamızda, Endometriyum kanserinde; preoperatif trombosit sayısının, postoperatif tümör grade ve evresi ile ilişkisi olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık.Yöntem ve GereçOcak 2000 ? Aralık 2011 tarihleri arasında, hastanemiz Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde, opere edilen ve endometriyum kanseri tanısı alan 190 olgunun preoperatif trombosit sayısının postoperatif tümör grade ve evresi ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmamız hastanemizin etik kurulu tarafından 24.Haziran 2009 tarih 244 sayı ile onaylanmıştır.BulgularBizim çalışmamızda ele alınan olgularda en düşük trombosit sayısı 105.000, en yüksek trombosit sayısı 772.000 bulunmuştur. Tüm olguların genel ortalaması 250 - 300.000/ml arasında bulunmuştur. Bu veriler olguların grade ve cerrahi evresine göre değerlendirildiğinde ne cerrahi evresi ile trombosit değerleri arasında(p=0,792 > 0,05) (tablo 13), ne de tümörün grade'i ile trombosit değerleri arasında(p=0,899 > 0,05) istatistiksel anlamlı ilişki bulunamamıştır. (Tablo 15) Bakılan parametrelerden yanlızca lenfovasküler alan invazyonu pozitif olan olgularda preoperatif trombositoz(>300.000) olduğu izlenmiştir.(p=0,041 < 0,05) (Tablo 18).SonuçEndometriyum kanseri olan olgular değerlendirilirken preoperatif Yaş, Histolojik tip, Histolojik grade, Myometrial invazyon, Lenfo-vasküler alan invazyonu, Istmus-serviks yayılımı, Adneksiyal tutulum,Tümör büyüklüğü, lenf nodu tutulumu, intraperitoneal tümör, periton sitolojisi ve tümördeki hormon reseptörü prognoz açısından önem arzeder ve sürvi hakkında bir öngörü sağlayabilir. Fakat birçok maligniteki bulguların aksine bizim çalışmamızda endometriyum kanserli olgulardaki preoperatif trombosit sayısı prognozu etkileyen önemli bir faktör olarak bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between malignant tumors and thrombocytosis was firstly reported by Reiss in 1872.Thrombocytosis is seen solid tumors like lung,kidney,breast,stomach,pancreas and colon canser , also in gynecologic malignities like cervix , vulva,endometrium and ovary cancer.In this retrospective study, we aimed to evaluate whether preoperative thrombocyte level is related or not with postoperative tumor stage and tumor grade in endometrium cancer cases.Material and methodsPreoperative thrombocyte level of 190 patient in whom operated and diagnosed with endometrium cancer between january 2000 and december 2011 in our hospital?s gynecologic oncology clinic was compared with postoperative tumor grade and stage in our study. Our study was approved by our hospital?s ethic comittee by the date of 24 june 2009 and number 244.ResultsThe lowest thrombocyte level was found 105,000 and the highest thrombocyte level was found 772,000 in our study.The general mean of all cases was found between 250-300,000/ml.When these findings evaluated according to grade and surgical stage of cases, neither between surgical stage and thrombocyte level nor between tumor grade and thrombocyte level , there was not statistically significant difference.Lyphovascular space invasion which was the only parameter studied in our cases was positive in cases of preoperative thrombocytosis.ConclusionPreoperative age, hystologic type, hystologic grade,myometrial invasion, lymphovascular space invasion, adnexial involvement, intraperitoneal tumor, peritoneal cytology and hormone receptor in tumor is important for prognosis and can predict about survival of endometrium cancer patients. But unlike to findings of many malignities , in our study preoperative thrombocyte level was not found as important factor for prognosis of endometrium cancer