Yulaf (avena sativa l.) genotiplerinin tarımsal ve bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of agricultural and some quality traits of oat (avena sativa l.) genotypes
  1. Tez No: 293075
  2. Yazar: ÖZGE DOĞANAY ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Yozgat koşullarında yulaf genotiplerinin bazı fenolojik, morfolojik ve tarımsal özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2011 yılında yürütülmüştür. Araştırma 11 X 11 alfa latis deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak planlanmıştır. Denemede 2009 ve 2010 quaker nörserisinden seçilen 112 saf hat ile ülkemizde yetiştirilen 9 yulaf çeşidi kullanılmıştır.Denemede ortalama çıkış süresi (15.1-18.0 gün), salkım gösterme süresi (54.0-76.0 gün), olgunlaşma gün sayısı (113.0-133.0 gün), bitki boyu (66.0-109.2 cm), ana sap kalınlığı (2.11-4.89 mm), ana saptaki boğum sayısı (2.0-4.8 adet), üst boğum arası uzunluğu (21.9-44.9 cm), salkım uzunluğu (14.7-25.8 cm), salkımda başakçık sayısı (9.4-49.8 adet), başakçıkta tane sayısı (1.2-2.8 adet), salkımda tane sayısı (21.8-93.4 adet), tane verimi (96.3-443.8 kg/da), biyomas verimi (345.0-1195.0 kg/da), hasat indeksi (% 22.8-47.1), iç oranı (% 73.0-75.6), bin tane ağırlığı (24.0- 43.1 g), hektolitre ağırlığı (34.5-51.0 kg), tane protein oranı (% 12.0-17.6) ve tane yağ oranı (% 3.3-7.5) incelenmiştir. Araştırmada bütün özellikler yönünden genotipler önemli ölçüde farklı bulunmuştur. Tane verimi ile; bitki boyu, üst boğum arası uzunluğu, salkım uzunluğu, saklımda başakçık sayısı, salkımda tane sayısı, biyomas verimi, hasat indeksi, iç oranı ve hektolitre ağırlığı arasında önemli ve olumlu ilişkiler tespit edilmiştir. Tane verimi ile protein oranı ve tane yağ oranı arasında önemli ve olumsuz ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine some phonologic, morphologic and agricultural characters of oat genotypes in 2011 year in Yozgat conditions. The experimental design was planed an 11 X 11 alpha-lattice in three replications. In this research, 112 pure lines selected from 2009 and 2010 Quaker nurseries and 9 oat genotypes grown in Turkey were used as material.In this research, mean germination period of plant (15.1-18.9 day), days to panicle emergence (54.0-76.0 day), days to maturity (113.0-133.0 day), plant height (66.0-109.2 cm), main stem thickness (2.11-4.89 mm), number of main-stem node, peduncle length (21.9-44.9 cm), panicle length (14.7-25.8 cm), number of ear per panicle (9.4-49.8 no), number of grain per ear (1.2-2.8 no), number of grain per panicle (21.8-93.4 no), grain yield (96.3-443.8 kg/da), total biomass yield (345.0-1195.0 kg/da), harvest index (% 22.8-47.1), groat percentage (% 67.4-81.1), thousand grain weight (24.0-43.1 g), test weight (34.5-51.0 kg), grain protein content (% 12.0-17.6) and grain oil content (% 3.3-7.5) were investigated. Genotypes were significantly different for all investigated traits. In this research, there were significant and positive relationships between grain yield and plant height, peduncle length, panicle length, number of ear per panicle, number of grain per panicle, biomass yield, harvest index, groat percentage and test weight. There were significant and negative relationships between grain yield and protein content and grain oil content.