Sonsuz kuantum kuyularının elektronik özellikleri
  1. Tez No: 29310
  2. Yazar: ERCAN BULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada I. bölümde, sonsuz kuantum kuyusunu inceleyebilmek için gerekli Ön bilgi birikimi oluşturulmuştur. Bu amaçla zamana bağlı ve zamandan bağımsız Schrödinger denklemi, sonsuz yükseklikte potansiyel kuyusu, etkin kütle kavramı, elektrik ve manyetik alanlarda yüklü parçacıklara etki eden kuvvetler, potansiyel enerji ve elektrik alan, durum yoğunluğu, ve Airy fonksiyonları hakkında genel bilgiler verilmiştir. II. bölümde sonsuz yükseklikteki potansiyel kuyusundaki enerji seviyeleri ve dalga fonksiyonunun durumu elektrik alan varken ve yokken incelenmiştir. Bu incelemeler sırasında çizilen grafikler ekte verilmiştir. III. bölümde ise yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, bunların doğruluğu ve daha başka neler yapılabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary In the first chapter of this work the necessary knowledge are given about an infinite quantum well. For this purpose general view about tine independent and time dependent Schrödinger equation, also infinite quantum well, effective mass concept, forces effecting charged particles in electric and magnetic fields, electric field, potential energy, density of states and Airy functions are given. In the second part energy levels and state of wave function In an infinite quantum well are investigated with the aosence of an electric field and presence of electric field. Some graphs of this study are given at the appendix. In the third part results of this work are given and further projections are discussed.