Enerji ve sıcaklık değişimleri
  1. Tez No: 29311
  2. Yazar: H.HÜSEYİN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ti Z E T izole edilmiş E enerjili birleşik sistemi oluşturan ve birbirleri ile zayıf termal etkileşmede bulunan E, ve E? enerjili alt sistemleri in celemeyi amaçlayan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir. I. Böl timde, genel bağıntılar yardımıyla konuyla ilgili önbilgiler verilmektedir. II. Bölümde, relativistik olmayan ve extreme relativistik limitlerin de birleşik sistemi oluşturan alt sistemlerin enerji ortalamaları ve bunla ra bağlı olarak enerji değişimlerinin ikinci momentleri r fonksiyonları cin sinden hesaplanmaktadır. III. Bölümde, sıcaklık parametresinin tersi 3, r fonksiyonları yardı mıyla hesaplanmakta ve bunun E'ye göre türevinin I. Bölümde verilen denklem (1.8)' i sağladığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The plan of this study which aims to examine lower systems with E, and E? energies which have weak interactions and form an isolated combine sistem with E energy is following. In Chapter I, introductory informations which are related with subject have been given by the help of general equations. In Chapter II, within nonrelativistic and extreme relativistic limits, the average energies and dependingly the second moments of energy changes of lower systems which form the combine system have been calculated in terms of r functions. In Chapter III, the reverse of the temperature parameter 3, has been calculated by using r functions and shown that its derivative with respect to E proofs the correctnen of equation (1.8) which was given in Chapter I.