Kuantum kuyularının farklı potansiyel profilleri için optik ve elektronik özelliklerinin hesaplanması
Calculation of optic and electronic properties of quantum wells for different potential profiles
  1. Tez No: 805921
  2. Yazar: TERLAN ZERBALIYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAŞİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında farklı potansiyel profilleri için kuantum kuyularının optik ve elektronik özellikleri hesaplandı. Bundan başka tezde sonlu ve sonsuz kuantum kuyular, Schrödinger denklemi, iletkenlik ve valans bandı gibi konulara değinildi. Bu tezde sonlu kare potansiyeli, harmonik osilatör potansiyeli, Pöschl-Teller potansiyeli, Razavy potansiyeli, Wood-Saxon potansiyeli, Rosen-Morse potansiyeli, Helman potansiyeli ve Kratzer-Fues potansiyeli için kuantum kuyuların optik ve elektronik özellikleri hesaplandı ve açıklandı. Hesaplamalar bilgisayar ortamında Python yazılım programı kullanılarak yapıldı. Hesaplamalarda sonlu farklar yöntemi kullanılarak matris denklemleri elde edildi. Her potansiyel profili için enerji ve dalga fonksiyonlarının grafiği çizildi. Bundan başka hesaplamalarda kuantum kuyusunun bir kaç özellikleri değiştirilerek grafikler karşılaştırıldı ve sonuçlar açıklandı. Bu potansiyel profillerinin kullanım amaçları geniş ve kapsamlı şekilde tez çalışmasında verildi.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, the electronic and optical properties of quantum wells were calculated for different potential profiles. Moreover, in this thesis, subjects such as finite and infinite quantum wells, Schrodinger equation, conductivity and valance band were mentioned. In this thesis, optical and electronic properties of quantum wells for finite square potential, harmonic oscillator potential, Pöschl-Teller potential, Razavy potential, Wood-Saxon potential, Rosen Morse potential, Helman potential and Kratzer-Fues potential are calculated and explained. Calculations were performed in computer environment by means of Python software program. Matrix equations were obtained by using the finite difference method in the calculations. Graph of different energy and wave functions were plotted for each potential profile. Moreover, in calculations, a few properties of the quantum well were changed and the results were explained. The usage purposes of these potential profiles were given in a wide and comprehensive way in the thesis.