Friedmann modelleri
- Tez No: 29312
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKERİ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada evrenin eğriliğini içeren Robertson-Walker metriği kullanılarak, evrenin geometrisinin düz, kapalı ve açık olduğu araştırılmıştır. Bunun için önce Einstein alan denklemleri hesaplanmış ve Friedmann modelleri için kullanılmıştır. Böylece Friedmann modelleri için parlaklık uzaklıkları, parçacık ufukları ve açısal büyüklükler hesaplanmıştır. Daha sonra evrendeki yıldız kümelerinin sayısı, gönderdikleri ışığın şiddeti ile bağlantısı incelenerek evrenin boyutları araştırılmıştır. Son olarak kozmolojik sabiti içeren kapalı modeller incelenmiş ve bu sabitin önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY In this work, by using the Robertson-Walker metric it is shown that the geometry of the universe is flat, closed and open. For that reason the Einstein field equations have been calculated and used for the Friedmann models. The luminosity distance, the particle horizon and angular size for Friedmann models. We have also examined the number of set of star in the universe, the dimension of the universe and the instensity of the star radiation. Finally, we have discussed the closed models which contain the cosmologic constant.