f(R,T) teoride skaler alanların incelenmesi
Investigation of scalar fields in f(R,T) theory
  1. Tez No: 776086
  2. Yazar: YASEMİN KABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalı¸smada, homojen-anizotrop evren modeli Bianchi I ve homojen-izotrop Friedmann-Robertson-Walker (FRW) evreni için f(R,T) yerçekiminde kütlesiz ve kütleli skaler alan modellerinin davranışı araştırılmıştır. Bu kozmolojik modeller ,sabit ve üstel skaler potansiyel modeller ile incelenilmiştir. Son olarak davranışlar, elde edilen sonuçlara göre grafikler yardımıyla tartışılmıştır ve ek olarak bulunan sonuçlar Genel Rölativite Teorisinde (GRT) yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of massless and massive scalar field models in f(R,T) gravity for homogeneous-anisotropic universe model Bianchi I and homogeneous-isotropic Friedmann-Robertson-Walker (FRW) universe was investigated. These cosmological models are studied with constant and exponential scalar potential models. Finally, the behaviors were discussed with the help of graphs according to the results obtained, additionally, the results were interpreted in the General Relativity Theory (GRT).