Design of dual aperture coupled antenna and offset slot fed aperture coupled microstrip antenna
Çift yarıklı kuplaj anten tasarımı ve kaydırılmış açıklıklı mikro şerit anten tasarımı
  1. Tez No: 293134
  2. Yazar: MERVE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKUT YEĞİN, DOÇ. DR. CAHİT CANBAY, ÖĞR. GÖR. DENİZ PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÇiFT YARIKLI KUPLAJ ANTEN TASARIMI VE KAYDIRILMISAÇIKLIKLI MKRO SERT ANTEN TASARIMIMikroserit yama antenleri, düsük maliyet, düsük profil ve birçok çesidinin kolay üretilebilmesi gibi avantajlarından dolayı kablosuz haberlesmede önemli rol oynamaktadır.Mikroserit yama antenlerinin pek çok farklı geometrisinin olması, onları farklı uygulamalarda kullanıslı kılar. Bu tezde Ku bandında iki farklı eslenmis yıgın mikroserit yama anteni tasarlanmıstır.Çalısılan frekans aralıgı 10.8 GHz ile 12.75 GHz arasındadır. Antenlerin kazancı, bütün frekans bandında 9 desibelin üstünde ve gerilim duran dalga oranları 2 nin altındadır.Besleme hattı ile anten arasındaki açıklıgın uzunlugu, bütün frekans aralıgını kapsaması için dalga boyunun dörtte birinden küçük olacak sekilde tasarlanmıstır. Kuplajın maksimum olması için ise, besleme hattı ile anten arasındaki açıklık, kum saati seklinde tasarlanmıstır. Toprak hattı üzerine açılan yarıklık sayesinde mikro serit besleme hattından gelen enerji, dielektrik malzeme üzerinde olan parazitik ve ısıyan yamalara gider. Buyamalar, bant genisligini yükseltmek için de kullanılmıstır. Yapılardaki mikro serit yamaların boyutları merkez frekansı olan 11.9 GHz de yaklasık dalga boyu kadardır.Parazitik yama boyutu ise ısıma yapan yamanın boyutundan biraz küçüktür.Yapılan çalısmanın ikinci bölümünde ısıma huzmesinin kontrol edilebildigi çift yarıklıkuplaj anteni tasarlanmıstır. Ayrıca bu antenin dizi sentezi ve besleme agı tasarımı yapılmıstır. Benzetim ve gerçeklenen ölçüm sonuçları sunulmustur. Çalısmanın üçüncü bölümünde, yamaları kaydırarak, esas ısın huzmesinin kontrol edilebildigi, kaydırılmıs açıklıklı mikro serit anteni tasarlanmıstır. Bu yapı için, dizi sentezi ve besleme agı tasarımı yapılmıstır. Benzetim ve gerçeklenen ölçüm sonuçları verilmistir.
Özet (Çeviri)
DESIGN OF DUAL APERTURE COUPLED ANTENNA AND OFFSETSLOT FED APERTURE COUPLED MICROSTRIP ANTENNAMicrostrip patch antennas play a very important role in the field of wireless communications because of their advantages such as low-profile, low-cost, easy fabrication of various types. Microstrip patch antennas are versatile in terms of various possible geometries that make them applicable to many different applications. In this thesis, two different coupled stacked microstrip patch antennas have been designed at Ku band.Our frequency spectrum is between 10.8 GHz and 12.75 GHz. The gains of the antennas are more than 9 dBi and VSWR is less than 2 for all frequency bands. The slot length isless than /4 for containing all frequency intervals.And hourglass shaped aperture is usedbecause it gives maximum coupling. The patch on the substrate is the radiating elementand the slot in the ground plane couples the energy from the microstrip feed line to thepatch and parasitic patch on the topmost substrate is used to increase bandwidth. Themicrostrip patches in the structure have dimensions nearly resonant dimensions ( ) atcenter frequency of operating band 11.9 GHz. The parasitic patch a little smaller thanradiating element.In Chapter 2 the beam controllable antenna which is the name of `Dual Aperture CoupledAntenna Design? has been designed. Also, its array synthesis and feed network design hasbeen presented. Simulations and measurements results have been displayed. In Chapter 3the main beam tilted antenna which is the name of `Offset Slot Fed Aperture CoupledMicrostrip Antenna? has been designed. Its array synthesis and feed network design hasbeen presented. Simulations and measurements results have been displayed.