Başlangıç ve nonproliferatif diyabetik retinopatide kalsiyum dobesilat kullanımının oküler kan akımı üzerine etkisi
- Tez No: 293143
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM İMAMOĞLU, PROF. DR. HİDAYET ERDÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Başlangıç Ve Nonproliferatif Diyabetik Retinopatide Kalsiyum Dobesilat Kullanımının Oküler Kan Akımı Üzerine Etkisi Giriş ve amaç: Oküler kan akımı (OKA) değişiklikleri diyabetin kronik mikrovasküler komplikasyonlarından biri olan diyabetik retinopati (DR) progresyonu için önem taşımaktadır. Bu çalışmamızda DR tedavisinde mikrovasküler permeabilite bozukluğunu azaltarak kan-retina bariyerinin korunmasında etkin olduğu için kullanılmakta olan Kalsiyum dobesilat?ın (KD) retinanın beslenmesi için önemli bir belirteç olan OKA ve fundus floresein anjiografide (FFA) retinal mikroanevrizma alanları üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Ekim 2011- Haziran 2012 tarihleri arasında Göz Hastalıkları retina birimine ilk kez başvuran veya bu bölümde takipli olan nonproliferatif diabetik retinopati tanılı hastalardan 28 tanesi (56 göz) kontrol grubu (grup I-ilaç verilmeyen grup) ve 35 tanesi (70 göz) ilaç grubu (grup II-kalsiyum dobesilat verilen grup) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. İlaç grubuna başvuru anından itibaren 6 ay süreyle aralıksız sabah-akşam 1?er tablet kullanmak üzere KD (500 mg kapsül) verildi. Kontrol grubuna herhangi bir ilaç tedavisi verilmedi. Tüm hastalarda 0., 3. ve 6. aylarda SKB, DKB, POKA, PA, PV, MNI, PEQ ve IDR ölçümleri gerçekleştirildi ve 0. ve 6. aylarda FFA çekilerek retinal mikroanevrizma miktarındaki değişim belirlendi. Her iki grupta elde edilen veriler karşılaştırılarak, farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: İncelenen parametrelerde 0., 3. ve 6. aylarda grup I ve grup II arasında (SKB, DKB, POKA, PA, PV, MNI, PEQ ve IDR ölçümleri) anlamlı fark olmadığı görüldü. FFA görüntülerinde her iki grupta bazal ölçümlere göre 6. aydaki retinal mikroanevrizma alanlarında bazal muayeneye göre azalma görüldü. Grup I ve grup II?de FFA?da mikroanevrizma alan oranlarında sağ gözde 6.
Özet (Çeviri)
Effect of Calcium Dobesylate On Ocular Blood Flow In Background And Nonproliferative Diabetic Retinopathy Introduction and aim: Changes in ocular blood flow (OBF) are important for the progression of diabetic retinopathy (DR), one of the chronic microvascular complications of diabetes. The purpose of this study was to investigate the effect on OBF, an important marker of retinal nutrition, and areas of retinal microaneurysm at fundus fluorescein angiography (FFA) of calcium dobesilate, effectively used in protection of the blood-retina barrier by reducing microvascular permeability disorder, in the treatment of DR. Materials and Methods: Patients applying to the Eye Diseases retina unit for the first time or being monitored by the unit with a diagnosis of non-proliferative diabetic retinopathy between October 2011 and June 2012 were divided into two groups; 28 (56 eyes) were included in the control group (Group I ? no drug administered) and 35 (70 eyes) in the drug group (Group II ? given calcium dobesilate). The drug group was given uninterrupted calcium dobesilate (500 mg capsules) for 6 months from time of application in the form of 1 tablet morning and evening. The control group was not given any drug. SBP, DBP, POBF, PA, PV, MNI, PEQ and IDR measurements were performed for all patients, at months 0, 3 and 6, and changes in retinal microaneurysm levels were determined using FFA at months 0 and 6. Data for both groups were compared and differences statistically analyzed. Results: No significant difference was determined between groups I and II in terms of the parameters examined (SBP, DBP, POBF, PA, PV, MNI, PEQ and IDR measurements) at months 0, 3 and 6. FFA images revealed a decrease in areas of retinal microaneurysm in both groups at the 6th month compared to basal examination values.