Afyonkarahisar ilinde sığırlardan Pasteurella multocida izolasyonu, tiplendirilmesi, antibiyotik duyarlılığı ve bazı virülens genlerinin pzr ile belirlenmesi
The isolation, typing, antimicrobial susceptibility and detecting of some virulence genes by pcr of Pasteurella multocida strains in cattle in region of Afyonkarahisar
- Tez No: 293151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KUYUCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında Afyonkarahisar ilinde sığırlardan P. multocida izolasyonu ve tiplendirilmesi amacıyla 650 örnek toplandı. Mezbahalardan 300 akciğer örneği, çiftliklerden 200 nazal sıvap (sağlıklı 170, hasta 30) ve 150 trakeal yıkantı (sağlıklı 130, hasta 20) örneği alındı.Sığırlardan alınan 650 örnekten izole edilen 48 (%7,4) P. multocida suşu fenotipik, serolojik ve PZR yöntemleri ile identifiye edildi. Kapsüler gruplar serolojik ve genotipik olarak belirlendi. Serolojik yöntemde, standart P. multocida suşu kullanılarak Yeni Zelanda ırkı tavşanlardan hiperimmun serumlar hazırlandı. Sığırlardan izole edilen 48 P. multocida suşu, hiperimmun serumlar kullanılarak Lam Aglütinasyon Testi ile 46 (%95,8)'sı Carter kapsüler serogrup A olarak tiplendirildi, 2 suş gruplandırılamadı. Genotipik yöntemde, izolatların tamamı KMT1 ve OMP genlerine spesifik olan primerler kullanılarak PZR ile P. multocida olarak doğrulandı. Kapsüler grubunun belirlenmesinde spesifik primerler kullanılarak yapılan PZR ile 48 suşun tamamı Carter kapsüler grup A (%100) olarak tiplendirildi.Yapılan çalışmada izole edilen 48 (%7,4) P. multocida suşunun antibiyotik duyarlılıkları belirlendi ve P. multocida suşlarının % 95,8 florfenikole , % 93,8 seftiofura, % 91,7 amoksisilin-klavulanik aside duyarlı olduğu gözlenirken, oksitetrasikline % 22,9 oranında, penisilin G ve eritromisine % 20,8 oranında dirençli olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, 650 samples have been collected for the isolation and typing of P. multocida from slaughterhouse and cattle farms in the province of Afyonkarahisar. 300 lung samples from slaughterhouses, 200 swap (healthy 170, unhealthy 30), and 150 tracheal lavage (healthy 130, unhealthy 20) from farms were obtained.In the study, 48 (7.4%) P. multocida strain were identified in all of 650 samples of cattles by phenotypic, serological and PCR method. Genotypic and serological methods were used in the determination of the capsular groups. Hyperimmune sera from New Zealand rabbits immunized with standard P.multocida strain were prepared. In the study isolated 48 P. multocida strains with Slayt Agglutination test 46 (95.8%) were found as serogroup capsular A and 2 strains were untyped. Also these strain were confirmed using by primers specific to KMT1 and OMP genes by PCR. Using specific primers of the capsular group (Townsend et al., 2001) 48 strain were confirmed as in Carter A (100%) capsular group by PCR .In this study, isolates of 48 (7.4%) P. multocida strains were determined by antibiotic susceptibility test. Of the strains 95.8% florfenicol, 93.8% ceftiofur, 91.7% amoxicillin-clavulanic acid were observed to be sensitive. Resistance rates were 22.9% oksitetracycline, 20.8% peniciline G and erythtomicine.