Sıvı metallerin termodinamik özellikleri
Thermodynamic properties of liquit metals
- Tez No: 29315
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET SIVI METALLERİN TERMODİNAMİK ÖZELLİKLERİ Seyfettin DALGIÇ Doktora Tezi, Fizik Bolümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet TOMAK Şubat 1992, 74 sayfa Bu çalışmada, basit sıvı metallerde ve ikili sıvı metal alaşımlarında atomlararası etkileşme potansiyeli, deneysel elektron yoğunluğu ve yerel Heine- Abarenkov elektron-iyon potansiyeli kullanılarak, analitik olarak hesaplanmaktadır. Atomlararası etkileşme potansiyeli daha sonra gelişigüzel faz yaklaşımı kullanılarak sıvı metal yapısına bağlanmaktadır. Etkileşme ve yapı ile ilgili bilgiler sıvı metallerin termodinamik özelliklerini hesaplamak için kullanılmaktadır. Bu tezde geliştirilen gerçek-uzay formalizmi ele alınan sıvı metallerin termodinamik özelliklerini doğru olarak vermektedir. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THERMODYNAMIC PROPERTIES OF LIQUID METALS Seyfettin DALGIÇ Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet TOMAK February 1992, 74 pages In this work, interatomic pair potentials are calculated analytically by us ing the experimental electron densities and the local Heine- Abarenkov electron-ion pseudopotential. The calculated interatomic pair potentials are later related to the atomic structure of the liquid metal by using the random phase approximation. This information on interactious and the liquid structure are used for the calculation of thermodynamic properties of liquid metals. The real space formalism developed in this thesis gives correctly the thermodynamic properties of liquid metals considered. IV