Kemiksiz-Zade Safvet Mustafa ve 'Nuhbetü'l-Asâr min Ferâidi'l-Eş'âr' isimli şair tezkiresi
Kemiksiz-Zade Safvet Mustafa and his collection of poet biographies named as 'Nuhbetü'l-Asâr Min Ferâidi'l-Eş'âr?
  1. Tez No: 293188
  2. Yazar: BİLAL GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 839
Özet
Bu çalışma Kemiksiz-zâde Safvet Mustafa'nın ?Nuhbetü'l-Âsâr Min Ferâidi'l-Eş'âr? isimli şair tezkiresini konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Kemiksiz-zâde Safvet Mustafa ve tek eseri olan tezkire ele alınmış; ikinci bölümde Safvet Tezkiresi'nin, edebiyat tarihi açısından yeri ve önemine değinilerek tezkirede yer alan şairlerin listesi verilmiş; üçüncü bölümde ise tezkire, Safvet'in eserini yazarken model aldığı Safayî Tezkiresi ile karşılaştırılmıştır. Böylelikle Safvet Tezkiresi'nin özgün yanlarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde Ty. 6189 numara ile kayıtlı tek nüshadan ibaret olan Safvet Tezkire'si çevri yazı alfabesine aktarılmıştır.Anahtar Sözcükler 1.Biyografi 2.Şair Tezkiresi 3.18.yy. Türk biyografi anlayışı 4.Kemiksiz-zâde Safvet Mustafa 5.Nuhbetü'l-Âsâr Min Ferâidi'l-Eş'âr
Özet (Çeviri)
This study is about Kemiksiz-Zâde Safvet Mustafa and his collection of poet biographies named as ?Nuhbetü?l-Âsâr Min Ferâidi?l-Eş?âr?. In the first chapter of the study, Kemiksiz-zâde Safvet Mustafa and the collection of poet biographies which is his one and only work has been discussed. The list of the poets was presented by referring Safvet collection of poet biographies? in the history of literature in the second chapter. In the third chapter, his collection of poet biographies was compared to the Safayî collection of poet biographies which Safvet took it as a model in writing his work. Therefore, it is aimed at revealing the authentic parts of the Safvet collection of poet biographies. Last but not least, in the fourt chapter, Safvet collection of poet biographies which is the single copy registered with the number Ty. 6189 in the İstanbul University Library was transcribed.Key Words1.Biography2.Collection of Poet Biographies3.Turkish understanding of biography in 18. century4.Kemiksiz-zâde Safvet Mustafa5.Nuhbetü?l-Âsâr Min Ferâidi?l-Eş?âr