İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman yangınlarına karşı alınan koruma ve savaş uygulamalarının irdelenmesi
The comparison of the actual fire protection and control measures according to the data derived from İstanbul Forest Directorate
- Tez No: 293204
- Danışmanlar: PROF. DR. R. TAMER ÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde orman yangınlarına karşı alınan önlemler ve uygulanan savaş yöntemleri ve bunların ne derecede etkili olduğunu ortaya koymak üzere gerçekleştirilmiştir. Bu incelemelere dayanarak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü yangın koruma ve savaş organizasyonunun etkinliğinin değerlendirilerek eksiklikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde meydana gelen orman yangınlarının başlangıcından söndürülmesine kadar hatta yangın çıkmadan önce yapılan çalışmalar ve yangın söndürüldükten sonra yapılacak faaliyetlerle meydana gelebilecek yangın zararının nasıl en aza indirilmeye çalışıldığı bu tez ile araştırılmıştır.Bu araştırmada İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nde yapılan silvikültürel çalışmalar, inşa edilen yangın emniyet yol ve şeritleri, orman yolları, yangın gözetleme kuleleri, ilk müdahale ve hazır kuvvet ekip binaları, itfaiye teşkilatı, haberleşme organizasyonları, yangınla savaşta kullanılan araç ve gereçlerin miktarları, gölet ve havuzlarının miktarları ve amaca uygun yerlere konuşlandırılmalarının planlanması incelenmiştir.Bu araştırma sonuçlarına göre orman yangınlarına karşı alınan koruma ve savaş uygulamalarının başarısı irdelenmiş, yangınların İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında neden olduğu zararın en düşük düzeye indirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is firstly to examine Istanbul Regional Forest Directorate precautions and control measurements the fire. Secondly, I would like to research even these precautions are adequate or not. Furthermore, additional the target of this study is to evaluate the Regional Directorate of Forestry?s success of controlling forest fire.By this study, I would like to put forward the Istanbul Regional Forest Directorate efforts before and during the fire.Silvicultural studies, the fire breaks that are being constructed, forest roads, fire towers, first attack force team buildings, fire-fighting services, communication organizations, the quantity of equipments, ponds and lakes are investigated and control strategies if they are adequate for the main purposes, or not.According to the result of this research, the precautions were generally in accordance with the technical and biological knowledge discussed in the literature but some suggestions for better success are put forward.