Ticari kahverengi yumurtacı tavuklarda farklı düzeylerdeki kireç taşı parçacıklarının serpme ile verilmesinin yumurta verim performansına etkileri
  1. Tez No: 29333
  2. Yazar: ERGÜN DİNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET kahverengi ticeri yumurtacı tavuklarda -farklı 6n- zeyle.rdeki kire o tası parçacıklarının serpme ile verileni nin yumurta verim performansına etkilerini arattırmak ama cıyla bir deneme düzenlenmiştir. T>x> amaçla 5S haftalık 3000 adet VFelp Line kahverengi ticari yırnurt acı kullanıl- m“? 3.5, ;'3.3,ve '/'4*I)*nden oluşan karma y e < iler dört muamelede denenmiştir. ^«3. 5 kalsiyum düşeyi, tamamı yemle karşılanan ve ?'2\si yemle ^1.5 serpme ile karşılanan olmak üzere 2 muamelede denenmiştir. Hazırlanan karma yemler ad » 1 i i > -i tv'Ti nlarıp> uv ”tH anmış tır. Pn denene ts.ma-i“,rla ^an^a ha”lı deneme desenine u'rgvıu, 3 tekerr'.vrlü 4 muamele olarak düz enlenmiş t i??. Beneme süresince tavuklara verilen teme! deneme yemi,“/?.1.6 ham protein, 2000 kc al/kg ME içermiştir. İlave Ca günde bir defa olmak üzere saat 16. 00* da verilmiştir» Deneme sonunda, Eontrol-I (î'3u5 0-a yemle), Kont-» rol-2 ('.'2 0 a yemle, #1.5 3 a serperek), ?'3. 3 (?-2 0a yemle, «ol, 5 C!a serparek) ve J-H.I (?'2 Oa yemle, ?'-2. 1 Oa serperek) rHizsTİ erinrig kal si^um i oe^en veml e^le bes3 fanen °'rnnlarda. yam tüketimleri sırasıyla İTO. 6 g, ÎI6.6 g, TI5”9.g ve T15i:? g olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY An experiment was conducted in order to determi ne the effects of varying supplemental limestone as (Ja sources tip on the brown layers performance. To do this, 3000 welp Line 59 week aged commercial layers were used. The experiment lasted 10 weeks and Oa was supple mented in 4 manner Oontrol-I 3.5^ only in feed, Control-2 '2.0?S in feed- 1.5?' sprinkled on feed, 2.0 # -1,8 ?', 2.0 ^ - 2.1 ?:>. Each of treatments was repeated in three replications according to completely randomized design» Tri al feeds were fed as &A libitum. Basal ration was consisted 16 % protein and 2800 kcal/kg FIB. Supplemental Oa was sprinkled on basal feed to each trial group according to it* s allowance. At the end of 10 weeks experimental period feed consumption of Control-I, Control-2, 3.8 ?' and 4.1 °!° gro ups were respectively II08j6 g, 116. 6 g, 115. 9 g and 115» 6 g where as their feed conversion rations were 3.05, 3» 15, 3.25 and 3.32. Oontrol-I was significantly lover (P' and 60.8 j/? stat ist icaly there was not any significant diference among the experimental groups. Concerning "feed conversion ratios 3» 8