Atomlararası potansiyeller ve sıvı metallerin yapısı
Interatomic potential and structure of liquid metals
  1. Tez No: 29332
  2. Yazar: SERAP DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET ATOMLARARASI POTANSİYELLER VE SIVI METALLERİN YAPISI Serap DALGIÇ Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet TOMAK Şubat 1992, 106 sayfa Bu çalışmada, sıvı metallerin yapısı ile atomlararası etkileşmelerin birbirlerine nasıl bağlı olduğu incelenmektedir. Atomlararası çiftler potansiyeli, deneysel elektron yoğunlukları ve elektron-iyon etkileşmesi için yerel Heine- Abarenkov potansiyeli kullanılarak analitik bir şekilde hesaplanmaktadır. Atomlararası çiftler potansiyeli sıvı yapısına gelişigüzel faz yaklaşımı kullanılarak bağlanmaktadır. Bu girdilerin kullanılması ile hesaplanan yoğunluk-yoğunluk yapı faktörü Scc(q) ve düzen potan siyeli cc(r) ele alınan sıvı metallerin yapısal özelliklerini doğru olarak vermektedir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERATOMIC POTENTIAL AND STRUCTURE OF LIQUID METALS Serap DALGIÇ Ph. D. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet TOMAK February 1992, 106 pages In this work, the interrelationship between the interatomic interactions and liquid metal structure is investigated. The interatomic pair potentials are calculated analytically using the experimental electron densities and the local Heine- Abarenkov electron-ion pseudopotentials. The interatomic pair potential is related to the liquid structure using the random phase approximation. The calculated concentration- concentration structure factor Scc(o) and the ordering -potential cc{f) using these inputs give correctly the structural properties of all liquid metals considered. IV