İlk trimester gebelik kayıplarında maternal serum 25-hidroksivitamin d3 (kalsitriol) düzeyi
Maternal serum 25-hydroxyvitamine d level in first trimester pregnancy loss
- Tez No: 786382
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Birinci trimester gebelik kaybında maternal serum 25-Hidroksivitamin D3 düzeyi AMAÇ: Gebelik kaybı (abortus), 20 haftadan önce fetal kalp atım kaybı veya gebelik materyalinin dışarı atılması olarak tanımlanır. Kromozom anomalileri, rahim anomalileri, enfeksiyonlar ve nedeni bilinmeyen birçok nedeni vardır. D vitamini kemik hastalıklarının yanı sıra diğer hastalıklarla da ilişkisi olduğu için birçok tıp alanında yeni araştırma konularından biri haline gelmiştir. Tekrarlayan gebelik kayıpları ile ilgili bazı araştırmalarda düşük D vitamini düzeyi saptanmıştır. Çalışmamızda birinci trimester gebelik kaybı ve normal gebelik grubunda vitamin D düzeyleri ölçüldü. Gereç YÖNTEM: Gebe polikliniğine gebeliğin ilk muayenesi için başvuran, fetal kalp atımı pozitif olan tekil gebeler çalışmaya dahil edildi ve bu sırada vitamin D düzeyleri ölçüldü. Hastalar hastane otomasyon sistemi kullanılarak 12. gebelik haftasına kadar takip edildi. Normal gebelik ve abortus grupları belirlendi. 25(OH)D seviyeleri çalışılan kitte 2-96 ng/ml arasında saptanabilirken, 30 ng/ml üzeri yeterli, 20-29,99 ng/ml yetersiz ve
Özet (Çeviri)
Maternal serum 25-Hydroxyvitamine D3 level in first-trimester pregnancy loss OBJECTIVE: Pregnancy loss (abortus) is defined as loss of fetal cardiac beat or expulsion of pregnancy material before 20 weeks. It has many causes such as chromosomal abnormalities, uterine anomalies, infections, and unknown causes. Vitamin D has become one of the new topics of research in many medical fields, as it has relations with other diseases besides bone diseases. In some studies of recurrent pregnancy loss, a low vitamin D level was found. In our study, vitamin D levels were measured in the first-trimester pregnancy loss and normal pregnancy group. Material METHOD: Patients, single pregnancies with a positive fetal heartbeat, who applied to the pregnant outpatient clinic for the first examination of pregnancy were included in the study, and vitamin D levels were measured at this time. The patients were followed up to the 12th gestational week using the hospital automation system. The groups of normal pregnancy and abortus groups were determined. 25(OH)D levels between 2-96 ng/ml can be detected, while over 30 ng/ml is sufficient, 20-29.99 ng/ml is insufficient, and