Quasi-lineer denklemler ve çözümleri
- Tez No: 29342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, I. Böl Umde diferansiyel denklemlerin tarihi gelişimi ve bu gelişmeye katkısı olan bilim adamlarının yaptıkları çalışmalar anlatılmış; II. böl Umde diferansiyel denklemler genel olarak tanıtılmış ve sınıflandırılmıştır. III. bölümde birinci mertebeden quasi-lineer denklemler tanıtılmış, çözümleri anlatılmış ve geometrik yapısı incelenmiştir. Bundan sonra quasi-lineer ve genel birinci mertebeden denklem için Couchy Problemi incelenmiştir. IV. bölümde ikinci mertebeden lineer ve quasi-lineer denklemler için karakteristikler kısaca anlatılıp, iki değişkenli birinci mertebeden quasi-lineer denklem sistemleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this study, in the first section the historical development of differential equations the studies of scientists and their contributions to this development have been told. In the second section differential equations have been generally introduced and classified. In the third section first-order quasi-linear partial differential equations have been introduced, its solutions have been told and its geometric structure have been studied. Then Couchy Problem for first-order quasi-linear and general first-order equation have been studied. In the fourth section characteristics for linear and quasi-linear equations have been shortly told, system of two first-order quasi-linear equations have been introduced.