Değerlendirmelerin rezidül transandant genişlemeleri
- Tez No: 29341
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Değerlendirmelerin genişlemeleri ve rezidül transandant genişlemeler konusunda tanını ve teorilere yer vermeyi amaçlayan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir: I. Bölümde konuyla ilgili gerekli ön bilgiler verilmekte ve cisim genişlemeleri konusunda gerekli hatırlatmalar yapılmaktadır. II. Bölümde genel durumda değerlendirmelerin genişlemeleri ele alınmaktadır. III. Bölümde önce değer grubu toplamsal bir grup olan değerlendirmelerin rezidül transandant genişlemeleri konusunda yapılan çalışmalara yer verilmekte sonra da değer grubu çarpımsal bir grup olan değerlendirmelerin rezidül transandant genişlemeleri konusun da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plan followed in this work which aims to give definitions and theorems about extensions of valuations and residual transcen dental extensions may be as below. In Chapter I pertinent background material and definitions for extensions of fields are given. In Chapter II the extensions of valuations are studied in ge neral. In Chapter III. at first residual transcendental extensions of valuations with additive value group are given and then resi dual transcendental extensions of valuations with multiplicative value group are studied.