Üriner sistem infeksiyonlarının tanısında kullanılan mikrobiyolojik yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of microbiological methods for the diagnosis of urinary tract infections
  1. Tez No: 293428
  2. Yazar: EMEL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, üriner sistem infeksiyonu (ÜSİ)'nun hızlı ve güvenilir tanısında, gram boyama, thoma lamında lökosit sayımı, nitrit testi ve lökosit esteraz testinin etkinliği, ÜSİ tanısında altın standart olan idrar kültürü ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, üriner infeksiyonu etkeni olan mikroorganizmaların sıklığı, antibiyotiklere direnç profili ve genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) oranı belirlenmiş olup, bazı predispozan faktörlerin ÜSİ görülme sıklığı üzerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmamızda, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na Mayıs 2010?Kasım 2010 tarihleri arasında, polikliniklerden başvuran ya da yatan, 0?106 yaş aralığındaki, ÜSİ'yi düşündüren semptomları olan ve klinik bilgilerine ulaşılabilen hastalardan gönderilen 658 idrar örneği incelenmiştir. Üreyen mikroorganizmalar klasik yöntemler ve APİ idendifikasyon sistemleri kullanılarak saptanmış olup, antibiyotiklere direnç durumunun değerlendirilmesi için Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi uygulanmıştır.Örneklerin 137 (% 21.7)'sinde üreme tespit edilmiş, 143 (% 21.7)'ü ise kontaminasyon olarak değerlendirilmiştir. Kültürde en sık E.coli (% 67.2) üremiş olup, Gram negatif bakterilerdeki GSBL oranı % 19 olarak değerlendirilmiştir. Diyabetik hastalarda ÜSİ sıklığı % 32.9, gebelerde % 16; 66 yaş ve üzerindeki hastalarda % 31.4 olarak bulunmuştur. Gram boyamanın sensitivitesi % 82.2, spesifitesi % 96.8, yanlış pozitifliği % 32, yanlış negatifliği % 17.8 olarak saptanmış olup, bu oranlar sırasıyla thoma lamında lökosit sayımı için, % 40.1, % 95.8, % 18.5, % 21.2; nitrit testi için, % 40.1, % 95.8, % 42, % 59.9; lökosit esteraz testi için, % 88.1, % 34.1, % 65.9, % 11.9 olarak tespit edilmiştir.Gram boyamanın, sensitivite ve spesifitesinin oldukça yüksek, yanlış pozitif ve yanlış negatifliklerinin diğer yöntemlere oranla düşük, uygulanabilirliğinin de kolay olması nedeniyle, üriner sistem infeksiyonunun hızlı tanısında kullanılabilecek en uygun yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, ileri yaş, diyabet ve gebeliğin ÜSİ'ye zemin hazırlayan faktörler olduğu görüldüğünden, bu hastalarda tedavi ve takiplerin düzenli olarak yapılması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, urine culture is the gold standard diagnosis of urinary tract infections compared with gram stain, leukocyte count with thoma slide, nitrite test and leukocyte esterase tests activity for rapid and reliable diagnosis of urinary tract infection. In addition prevalence, antibiotic resistance profile and extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) ratio was determined of the microorganisms cause urinary tract infection. Effects of the some pedispozan factors on the incidence of urinary tract infection were investigated.This study was performed in Duzce University, Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology between May 2010-November 2010. In our study, 658 urine samples were included to the study sent from the patients with symptoms urinary tract infection applied to polyclinics and clinics. Microorganisms were isolated using the conventional culture methods and API identification systems and Kirby-Bauer disk diffusion method was used for identification of the bacteria and to assess antibiotic susceptibility.Cultures were found positive in 137 (21.7 %) samples and 143 (21.7 %) cultures were evaluated as contamination. Escherichia coli was found as the most common isolated bacteria (67.2 %) in cultures. ESBL production was found in 19 % of Gram-negative bacteria. The frequency of urinary tract infection was found 32.9 % in diabetic patients; 16 % in pregnant women, and 31.4 % in 66 years and over patients. The sensitivity of Gram stain was found 82.2 %, specificity 96.8 %, false positivity 32 %, false negativity 17.8 %. The rates was determined respectively for leukocyte count with thoma slide, 40.1 %, 95.8 %, 18.5 %, 21.2 %; for nitrite test; 40.1 %, 95.8 %, 42 %, 59.9 %; and for leukocyte esterase test, 88.1 %, 34.1 %, 65.9 %, 11.9 %.Gram stain was found to be the most suitable method of rapid diagnosis of urinary tract infection compared to other diagnostic methods. a very high sensitivity and specificity, false positive and false negative rates were low and the easy applicability. Because of advanced age, diabetes and pregnancy were predisposing factors to urinary tract infection; follow-up and treatment should be done on a regular basis.