Melanositik nevusların eksizyon kararında klinik bulgular, ABCD puanlaması ve 3 özellik kontrol listesinin karşılaştırılması
The comparison of the clinical findings, ABCD rules and 3 point checklist in the deciding to the excision of melanocytic naevi
  1. Tez No: 293477
  2. Yazar: RUKİYE SELİN TECİMER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BİLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Çalışmamızda klinik muayene bulguları ve dermoskopik inceleme yöntemlerinden ABCD kuralı ve üç nokta kontrol listesi yöntemlerinin ayrı ayrı ve birlikte kullanımlarının şüpheli pigmente lezyonların eksizyon kararındaki duyarlılık ve özgüllüklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Bu çalışma Haziran 2009 ile Kasım 2010 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğine nevusları nedeniyle başvuran kişiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. El, ayak ve yüz yerleşimli lezyonlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Nevusların klinik özellikleri (A: asimetri, B: kenar düzensizliği, C: renk sayısı, D: çap, E: değişiklik) belirlendikten sonra dermoskopi alanında sınırlı deneyime sahip bir araştırma görevlisi tarafından dermoskopik inceleme yapılmış ve melanositik nevus kriterleri saptanan lezyonlara ABCD kuralı ile üç nokta kontrol listesi yöntemleri uygulanmıştır. Klinik bulgular ve dermoskopik inceleme yöntemlerinden en az birisinde (melanom veya displastik nevus açısından) şüpheli bulunarak eksize edilen ve hiçbirinde şüpheli bulunmayan ancak kozmetik nedenlerle eksize edilen toplam 51 kişideki 86 pigmente lezyon çalışma kapsamında değerlendirildi. Kesin tanı yöntemi olan histopatolojik inceleme sonuçlarıyla klinik muayene ve dermoskopik inceleme yöntemleri tek tek veya birlikte karşılaştırılmış ve şüpheli lezyonlarda eksizyon kararı verme konusundaki duyarlılık, özgüllük, pozitif öngörü ve negatif öngörü değerleri hesaplanmıştır.Bulgular:Çalışmamızın sonucunda melanom şüphesiyle eksizyon kararı vermede klinik muayene bulguları (ABCDE), ABCD kuralı ve üç nokta kontrol listesi yöntemlerinin duyarlılıkları sırasıyla %75, %50, ve %100 olarak; özgüllük değerleri ise sırasıyla %51,2, %74,3 ve %50 olarak tespit edilmiştir. Melanom ve displastik nevus şüphesiyle eksizyon kararı vermede ise klinik muayene bulguları (ABCDE), ABCD kuralı ve üç nokta kontrol listesi yöntemlerinin duyarlılıkları sırasıyla %50, %28,5 ve %85,7 olarak; özgüllük değerleri ise sırasıyla %50, %73,6 ve %54,1 olarak tespit edilmiştir. Melanom ve displastik nevus şüphesiyle eksizyon kararında klinik muayene bulguları (ABCDE) ile üç nokta kontrol listesi yöntemleri birlikte değerlendirildiğinde duyarlılık %92,8 ve özgüllük oranı %37,5 olarak bulunmuştur. Üç yöntem birlikte kullanıldığında ise duyarlılık %100, özgüllük ise %37,5 olarak hesaplanmıştır. Melanom şüphesiyle eksizyon kararında ise klinik muayene bulguları (ABCDE) ile üç nokta kontrol listesi yöntemleri birlikte değerlendirildiğinde duyarlılık %100, özgüllük %34,1 iken üç yöntem birlikte kullanıldığında duyarlılık %100, özgüllük ise %32,9 olarak bulunmuştur.Sonuç:Dermoskopi konusunda çok fazla deneyimi olmayan dermatologlarca yapılan pigmente lezyon değerlendirmelerinde tek başına üç nokta kontrol listesi yönteminin melanom tanısında yüksek duyarlılığa sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca ABCDE klinik değerlendirme ile üç nokta kontrol listesi yöntemlerinin birlikte kullanılması, melanom ve displastik nevus şüphesi durumunda eksizyon konusunda doğru karar verilmesi olasılığını yükseltmektedir. Kolay öğrenilebilir olması ve melanom tanısında iyi bir ayıklama yöntemi olması nedeniyle eğitim programlarında üç nokta kontrol listesi öğretimine ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective:In this study we aimed to compare the sensitivity and specificity of clinical examination findings and dermoscopic algorithmic methods, which are ABCD rule of dermoscopy and three-point checklists, used separately or together for determination the excision decision of melanoma suspicious pigmented lesions.Materials and Methods:This study was performed between June 2009 and November 2010, on patients who were admitted to the outpatient clinic at Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of Dermatology because of their naevi. Patients with lesions located on hands, feet and face were excluded from the study. After clinical features of nevus (A: asymmetry, B: border irregularity, C: color, D: diameter, E: evaluation) were evaluated, dermoscopic examination performed by a resident trainee with limited experience on this technique, ABCD rule and three-point checklist scoring systems were applied on the lesions which showed melanocytic nevus criteria. A total of 86-pigmented lesions on 51 patients, which were suspected on dermoscopic examination or clinical findings (in terms of melanoma or dysplastic nevi), also unsuspected but excised due to cosmetic reasons were included in this study. Histopathological results that are definitive diagnostic method were compared to clinical examination and dermoscopic algorithms methods with using separately or together. Specificity, sensitivity, positive and negative predictive value of these methods on the excision decision of melanoma suspicious pigmented lesions were analyzed.Results:Sensitivity of clinical examination findings (ABCDE), ABCD rule and three-point checklist methods? to determine the excision decision of melanoma suspicious pigmented lesions were 75%, 50%, and 100% respectively; specificity of methods were 51.2%, 74.3% and 50% respectively. Sensitivity of clinical examination findings (ABCDE), ABCD scoring system and three-point checklist methods to determine melanoma and dysplastic nevi suspicious lesions on excision decision were 50%, 28.5% and 85.7%, respectively; specificity of methods were 50%, 73.6% and 54.1% respectively. Sensitivity and specificity of clinical examination findings (ABCDE) and three-point checklist methods together to determine melanoma and dysplastic nevi suspicious lesions excision were 92.8%, 37.5%, respectively. Sensitivity and specificity of the three methods together to determine melanoma and dysplastic nevi suspicious lesions excision were 100% and 37.5%, respectively. Sensitivity and specificity of clinical examination findings (ABCDE) and three-point checklist methods together to determine the excision decision of melanoma suspicious lesions were 100% and 34.1%, respectively. Sensitivity and specificity of the three methods together to determine the excision decision of melanoma suspicious lesions were 100% and 32.9%, respectively.Conclusions:Dermoscopy of pigmented lesions in diagnosis of melanoma by limited experience dermatologists by using only three-point checklist method has a high sensitivity. In addition, using three-point checklist and clinical examination (ABCDE) methods together increase the possibility of correct decision in determination the excision decision of melanoma and dysplastic nevi suspicious lesions. Three-point checklist education should be emphasized in the training programs, because it?s easy to learn and good selection method in the diagnosis of melanoma