Kronik böbrek hastalarında melnutrisyon ile böbrek fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between renal functions and malnutrition in chronic kidney disease
- Tez No: 293494
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kronik Böbrek Hastalığı tüm dünyada artan sıklıkta görülmeye devam eden ve malnutrisyonun sık görüldüğü bir klinik problemdir. KBH seyrinde hastalarda birçok metabolik ve nutrisyonel sorun ortaya çıkar. Birçok faktör KBH?da ve son dönem böbrek yetmezliğinde oluşan protein enerji malnutrisyonundan sorumludur. Beslenme durumunun ortaya konması hastaların takiplerinde ve prognozunda önemlidir. Bu araştırmada evre 3 ve evre 4 KBH olan gruplarda beslenme durumunun ortaya konarak böbrek fonksiyonlarındaki bu düzeyde bozulma ile malnutrisyon gelişimi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji polikliniğinde takip edilen hasta grubundan seçildi ve 30 evre 3 ve 30 evre 4 Kronik böbrek hastası araştırıldı. Araştırmada elde edilen verilere göre bu iki gruptaki hasta populasyonu değerlendirildiğinde malnutrisyon gelişimi açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. Beslenme durumunun değerlendirmesinde kullanılan biyokimyasal tetkikler ve SGD ile tespit edilemeyen farkın daha ileri tetkikler veya daha büyük hasta grupları ile ortaya konabileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney Disease and malnutrition continue to be seen with increasing frequency all over the world is a common clinical problem. Metabolic and nutritional problems arise in the course of many patients with CKD. Many factors of chronic kidney disease and end stage renal failure is responsible for protein energy malnutrition. Determination of nutritional status and prognosis of patients is important to follow up. In this research, the CKD stage 3 and stage 4 renal function groups were determined and this level of deterioration in nutritional status and to determine the relationship between the development of malnutrition. Nephrology, Kocaeli University Medical Faculty Hospital outpatient clinic follow-up sample of the study group,30 stage 3 and 30 stage 4 CKD patients were selected. According to the data obtained in the study population in these two groups of patients evaluated, there was no significant difference in the development of malnutrition. Malnutrition is used in the evaluation of the difference can not be detected with biochemical tests and further investigations SGD or larger groups could show patient was detected.