Kolon kanserli hastalarda serum karsino embriyonik antijen ve kolon kanser spesifik antijen-2 ile klinikopatolojik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between clinicopathologic variables and serum cea and colon specific antigen-2 in patients with colon cancer
  1. Tez No: 293538
  2. Yazar: İSKAN ÇALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KOLON KANSERLİ HASTALARDA SERUM KARSİNO EMBRİYONİK ANTİJEN ve KOLON KANSER SPESİFİK ANTİJEN-2 İLE KLİNİKOPATOLOJİK DEĞİŞKENLER ARASINDAKİ İLİŞKİKolon kanser spesifik antijen-2 (CCSA-2); kolon hücre malignitelerinde yeni tanımlanan bir belirteçtir. Kolon kanser spesifik antijen-2'nin kolon kanserindeki fonksiyonu bilinmemekle birlikte gelecekte önemli bir yer tutacağı düşünülmektedir. Biyolojik ve klinikopatolojik önemini ortaya koymak amacıyla kolon kanseri tanısı almış 107 hastada ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi kullanılarak serum CEA ve CCSA-2 düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN CLINICOPATHOLOGIC VARIABLES AND SERUM CEA AND COLON SPECIFIC ANTIGEN-2 IN PATIENTS WITH COLON CANCERColon cancer specific antigen-2 is novel colon marker described by colon cells malignancies. The function of colon specific antigen-2 in colon cancer is unknown and is an important objective of future studies. To predicative the biological and clinicopathologic significance, we have established by a combination of the serum carcinoembryonic antigen (CEA) and colon specific antigen-2 analysis of 107 patients with enzyme linked immunosorbent assay (ELISA).