Bölgemizde pandemik influenza A (H1N1) olgularının irdelenmesi
Discussion of pandemic influenza A (H1N1) cases in our region
- Tez No: 293539
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BERKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnfluenza virüsleri, parçalı RNA yapısının sık genetik değişime uğraması sonucu pandemiler oluşturarak tarih boyunca önemlerini korumuşlardır. 2009 yılında CDC, domuz kaynaklı İnfluenza A (H1N1) virüsünü belirlediğini açıkladıktan sonra kısa sürede dünyanın birçok yerine yayıldığı anlaşılmış ve DSÖ İnfluenza A (H1N1) virüsü için 6. evre pandemi olduğunu açıklamıştır. Çalışmada, bölgemizde tespit edilen Pandemik İnfluenza A (H1N1) olgularının irdelenmesi amaçlanmıştır.Bölgemizdeki beş farklı hastaneye, 15 Ekim 2009 - 15 Ocak 2010 tarihleri arasında Pandemik İnfluenza A (H1N1) enfeksiyonu ön tanılı 570 hasta başvurmuştur. Hastalardan nazofaringeal/boğaz sürüntü örnekleri alınmış, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne biyogüvenlik kuralları içerinde ulaştırılarak Real-Time PCR yöntemi ile etkenin ?Pandemik İnfluenza A (H1N1)v 2009? olup olmadığı araştırılmıştır.RSHSM tarafından yapılan PCR testi ile 220 hastada Pandemik İnfluenza A (H1N1) pozitif bulunmuştur. Bu hastaların 36'sı yoğun bakım şartlarında olmak üzere 85'i hastaneye yatırılmış ve 16'sı yaşamını yitirmiştir. Pandemik İnfluenza A (H1N1) tanısı alan hastaların 109'unun 6-25 yaş aralığında olduğu görülmüştür. Bu yaş aralığında tüm hastalar tedavi edilerek şifa ile taburcu edilmiştir. Ancak yatan hastalar, yoğun bakım gereksinimi duyulanlar ve ölen hastaların en çok 26-35 yaş aralığında olduğu bulunmuştur. Yatarak tedavi gören hastalarda öksürük ve ateş en sık bulunan semptomlar olarak belirlenmiştir. Yatan hastalarda
Özet (Çeviri)
Influenza viruses have retained their importance throughout history creating pandemics because of frequently genetic changes depending on the segmental structure of the RNA. After the CDC explained to determine porcine origin influenza A (H1N1) virus in 2009, understood that it soon spread to many parts of the world. WHO explained that for the sixth pandemic stage for Influenza A (H1N1) virus. In this study, we aimed to investigate with the pandemic influenza A (H1N1) cases detected our region.Total of 570 patients were enrolled in pre-diagnosed Pandemic Influenza A (H1N1) infection in five different hospitals in our region between 15 October 2009 - 15 January 2010. After nasopharyngeal / throat swab samples has been taken from patients, these sended to Refik Saydam Hygiene Center under the rules of biosafety where investigated for“Pandemic Influenza A (H1N1) v 2009”using Real-Time PCR method.Pandemic Influenza A (H1N1), were be positive on 220 patients by RSHM. Including 36 of these patients in intensive care conditions, 85 of patients hospitalized and 16 of patient were been determined excitus. 109 patients who were diagnosed with Pandemic Influenza A (H1N1), was in the range of 6-25 years. All patients in this age range, have been treated and discharged. However, the patients who hospitalized, need to intensive care and excitus, was found to be between the ages of 26-35, particular. The most common symptoms of Patients who had been hospitalized defined as cough and fever. In these patients, the most common risk factors found to be