Tenisçilerde pliometrik antrenmanların kol ve bacak kuvveti, servis, forehand, bachand vuruş süratleri ve vurulan hedefe isabet yüzdelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plyometric trainings on arm and leg strenght, the strokes speed of service, forehand and bachand and the percentages of shot accuracy.
  1. Tez No: 293563
  2. Yazar: BURÇİN ÖLÇÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, tenisçilerde pliometrik antrenmanların kol ve bacak kuvveti, servis, forehand, bachand vuruş süratleri ve vurulan hedefe isabet yüzdelerine etkisi araştırılmıştır.Çalışmaya, yaşları 20-25 arasında 40 erkek tenisçi gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar yaşlarına göre karşılıklı olarak dengelendi ve yansız atama yolu ile deney (n=20) ve kontrol (n=20) grubuna ayrıldı.Deney grubu üyeleri sekiz haftalık klasik tenis antrenmanlarına ilave olarak pliometrik antrenman programına katılırken (haftada 3 gün, günde 2 set), kontrol grubu bu süreçte sadece klasik tenis antrenmanına devam etti.Bağımlı değişkenlere ilişkin ölçümler çalışmanın başlangıcında, 4. haftanın ve 8. haftanın sonunda yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of plyometric trainings on tennis players? arm and leg strength, the strokes speed of forehand, backhand, service and the percentage of shot accuracy was surveyed.40 male tennis players, who were 20-25, attended to the study voluntarily. Attenders were separated into two groups with objective designation as test group (n=20) and control group (n=20) and balanced according to their ages.While the members of test group attended to plyometric training programme (3 days in a week and 2 sets in a day) in addition to 8 week classical tennis trainings, in this period control group went on just classical trainings.Measurements related to the dependent variable were made in the beginning of the study, at the 4th week and at the 8th week.