Tenisçilerde 12 haftalık yatay ve dikey yönelimli pliometrik antrenmanın sürat ve çeviklik performansı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of 12 weeks horizontal andvertically oriented plyometric training with speed andagility performance in tennis players
- Tez No: 880773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKAN BAYRAKDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mevcut çalışmada, tenisçilerde 12 haftalık yatay ve dikey yönelimli pliometrik antrenmanın sürat ve çeviklik performansı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada yaşları 12-17 arasında 27 erkek çocuğu gönüllü olarak katılım göstermiştir. Çalışmada, 9 erkek çocuğu Yatay Pliometrik Grubu (YPG), 9 erkek çocuğu Dikey Pliometrik Grubu (DPG) ve 9 erkek çocuğu Kontrol Grubu (KG) homojen olarak ayrılıp antrenmanlarını yapmışlardır. Çalışma haftada 2 gün olmak üzere 12 haftada toplamda 24 antrenmana katılım göstermişlerdir. Çalışmada; yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, VKİ, T-testi, İllionis test, 505 testi ve 10-20 m sürat test ölçümleri alınmıştır. Katılımcılara ait bulgular SPSS 25 paket programında değerlendirilmiştir. Performans testlerinde, İllionis çeviklik testi kontrol grubunda %1,02 oranında, yatay pliometrik grubunda %2,93 oranında ve dikey pliometrik grubunda %3,91 oranında gelişme, T-testinde kontrol grubunda %0,52 oranında, yatay pliometrik grubunda %2,58 oranında ve dikey pliometrik grubunda %3,89 oranında gelişme, 10 m sürat testinde kontrol grubunda %0,95 oranında, yatay pliometrik grubunda %2,38 oranında ve dikey pliometrik grubunda %1,42 oranında gelişme, 20 m sürat testinde kontrol grubunda %0,51 oranında, yatay pliometrik grubunda %2,53 oranında ve dikey pliometrik grubunda %1,27 oranında gelişme, 505 çeviklik testinde kontrol grubunda %0,52 oranında, yatay pliometrik grubunda %1,04 oranında ve dikey pliometrik grubunda %1,53 oranında performans artışı olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak; sürat testlerinde yatay pliometrik grubunda dikey pliometrik grubuna göre daha fazla performans gelişimi görülmüştür. Çeviklik testlerinde ise dikey pliometrik grubunda yatay pliometrik grubunda göre daha fazla çeviklik performansının gelişimi görülmüştür. Bundan hareketle tenis sporunda sürat performansını geliştirmek için yatay pliometrik antrenmanların daha etkili olduğu, çeviklik performansını geliştirmek için ise dikey pliometrik antrenmanların daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the relationship between 12-week horizontal and vertical plyometric training and speed and agility performance in tennis players. 27 boys between the ages of 12-17 participated in the study voluntarily. In the study, 9 boys were homogeneously divided into the Horizontal Plyometric Group (YPG), 9 boys into the Vertical Plyometric Group (DPG) and 9 boys into the Control Group (KG) and trained. They participated in a total of 24 training sessions in 12 weeks, 2 days a week. In the study; Age, height, body weight, BMI, T-test, Illinois test, 505 test and 10-20 m speed test measurements were taken. The findings of the participants were evaluated in the SPSS 25 package program. In performance tests, Illinois agility test improved by 1.02% in the control group, 2.93% in the horizontal plyometric group and 3.91% in the vertical plyometric group, 0.52% in the control group in the T-test, 2% in the horizontal plyometric group, 58% and 3.89% improvement in the vertical plyometric group, 0.95% improvement in the control group in the 10 m speed test, 2.38% improvement in the horizontal plyometric group and 1.42% improvement in the vertical plyometric group, 1.42% improvement in the control group in the 20 m speed test 0.51% improvement in the horizontal plyometric group, 2.53% improvement in the vertical plyometric group and 1.27% improvement in the vertical plyometric group, 0.52% improvement in the control group, 1.04% improvement in the horizontal plyometric group and 1% improvement in the vertical plyometric group in the 505 agility test. It was observed that there was a performance increase of .53. In conclusion; In speed tests, more performance improvement was seen in the horizontal plyometric group than the vertical plyometric group. In agility tests, more agility performance improvement was observed in the vertical plyometric group than in the horizontal plyometric group. Based on this, it was concluded that horizontal plyometric training is more effective to improve speed performance in tennis, and vertical plyometric training is more suitable to improve agility performance.