Isı kazancı hesaplamalarında CLTD/CLF ve RTS metotlarının karşılaştırılması
The comparasion of CLTD/CLF and RTS methods in heat gain calculations
  1. Tez No: 293650
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM PARMAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ortam ısı kazancı, verilen bir zamanda ortam içinde üretilen veya o ortama giren ısı miktarıdır. Ortam soğutma yükü ise bir ortamda sabit bir hava sıcaklığı sağlamak için ortamdan çekilmesi gerekli olan ısı miktarıdır. Öyle ki herhangi bir zaman için toplam ısı kazancı mutlaka aynı zamandaki soğutma yüküne eşit olmak zorunda değildir.Bir ortamdaki cisimlerin ve yüzeylerin ısı depolama kabiliyeti ortamın anlık ısı kazancı ve aynı andaki soğutma yükü üzerinde etkilidir. Bir ortamda ısının ne şekilde depolandığı ve depolanan ısı miktarının tespiti, soğutma yükü hesaplarında gerçekçi değerlere varmak açısından önemlidir.Soğutma yükünün hesabının doğru yapılması ve bir sistem için uygun olması sistemin performansı açısından etkilidir. Soğutma yükü hesaplarına etki eden değişkenlerin sayısı çok fazladır ve genellikle bu değişkenlerin kesin olarak tanımlanması zor olup, bunların daima birbiri ile karmaşık bir iliksisi vardır. Soğutma yükünü meydana getiren pek çok bileşenin değeri, 24 saatlik zaman dilimi içinde önemli seviyede değişir.Soğutma yükü hesaplarında yapı bileşenlerinden, pencerelerden, sızma ve havalandırmadan, aydınlatmadan, insan ve cihazlardan kaynaklanan ısı kazançları taşınım ve ışınım oranlarına bağlı olarak duyulur soğutma yüklerine dönüştürülür ve bunlara gizli soğutma yükleri de eklenerek toplam soğutma yükü belirlenir. Tüm yapı tek bir zon olarak ele alınabilir fakat cihaz seçimi ve tasarımı oda oda yapılan hesaplara dayanmalıdır.Bu tez çalışması kapsamında Ashrae Temel El Kitabı'nda konut dışı yapılar için önerilmiş olan soğutma yükü hesaplama metotlarından CLTD/CLF ve RTS metotları kapsamlı bir şekilde incelenmiş, Visual Basic programlama dilinin kullanıldığı soğutma yükü hesaplama programı oluşturularak, incelenen bir örnek oda için bu programdan elde edilen sonuçlar, elle hesaplanan sonuçlar ve aynı örnek oda için Carrier programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Space heat gain is the amount of heat that is generated in the space or given to the space at the specified time. However, space cooling load is the required amount of heat that should be dissipated from the space in order to keep the space temperature constant. Thus, total heat gain at an arbitrary time should not be equal to the cooling load at that time.Heat storage capacity of the body and surfaces in the space affects the instant heat gain and the cooling load. In order to obtain reasonable values in the cooling load calculations, heat storage characteristics of the space and the amount of stored heat should be taken into account.The correct calculation of the cooling load and the availability of the cooling load for the system is important for the system performance. There are significant number of variables that affect the cooling load calculation and generally those variables can not be exactly defined, besides they have complicated interactions between each other. The values of the components that constitute the cooling load change considerably in a period of 24 hours.In cooling load calculations, heat gains that are supplied by the building materials, windows, infiltration, ventilation, lighting, occupants and devices are converted to the sensible cooling loads depending on portions of radiant and convective. Thus, total cooling load is obtained by adding latent cooling load to the sensible cooling load. Entire building can be considered as a single zone but the selection and design of the devices must be referred to the calculations that are done for each room.In this study, CLTD/CLF and RTS methods, the methods of cooling load calculation, that are recommended for nonresidential buildings in Ashrae Fundamental Handbook were examined comprehensively. For this purpose, a sample room was selected and cooling load calculation program was constructed by utilizing Visual Basic programming language. The results obtained from the code were compared with the results both calculated manually and the commercial program used by Carrier.