Importance of float management in contractor's extension of time claims, a case study
İş programlarında bolluk yönetiminin yüklenicilerin süre uzatım taleplerindeki önemi, örnek çalışma
  1. Tez No: 293651
  2. Yazar: EMRE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnşaat projelerinde gecikmeler sıklıkla olagelmektedir, buna bağlı olarak yükleniciler kontratlarının gerekliliği olarak süre uzatım ve ilişkili maliyet taleplerini hazırlamaktadırlar. Bolluk dağıtımı ve doğru kullanımı yüklenicilerin süre uzatım talepleri içın çok önemli anahtar konuları oluşturmaktadir.Bu çalışma yüklenicilerin iş programlarındaki bolluk dağıtımlarının süre uzatım talepleri üzerindeki etkisini, bir yüksek bina projesi üzerindeki iki örnek çalışma ile tartışmaktadır.Birinci örnek çalışmada, yüklenicinin geçmiş bir yıllık dönemi içindeki gecikme ve hızlanma vakaları, pencere analiz tekniği kullanılarak, farklı risk kabullerinin yapıldığı sözleşme ve yüklenicinin dahili programında geçmişe dönük olarak analiz edilmiştir.Bu analizin sonucunda, programlarındaki aktivite süreleri gerek yüklenici tarafından saptırılmış, gerek risk faktörü eklenerek arttırılmış olsun, bu durumun yüklenicilerin süre uzatım taleplerinin tabiyatını değiştirdiği görülmüştür.Bu değişiklikler analizlerindeki gecikme hesaplamalarında azalmalara, geçmişde teslim edilmiş taleplerin geçerliliğını yitirmesine ve gelecekte yapılması planlanan haklı süre taleplerinin oluşamamasına sebebiyet verebilmektedir.İkinci örnek çalışmada ise örnek projenin şartları dikkate alınarak, yüklenicinin, kendi taşıdığı gecikme riskini nitelendirmek ve görselleştirmek amaçlı uygulanabilir bir model önerilmiştir. Bu modelin uygulanması ile iş programlarındaki bollukların proje yüklenicisi takımı tarafından daha iyi yönetebilinmesi ve iş programına dagıtılmasi amaçlanmaktadır. Bununla birlikte yanlış yönetilen bolluk sonucuna bağlı olarak, süre uzatım taleplerinin geçerliliğını yitirmesi de engellenebilir. Önerilen model sadece örnek proje için geliştirilmis olsada, ileride daha karmasik yapıya sahip projelerde kullanılmak üzere geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Delays on construction project are common occurrences and, related to that contractors submit their extension of time and entitled damages as requirements of their contracts. The float allocation and its accurate usage are key points for success of contractors? extension of time claims. This study discusses the importance of float allocation on contractor?s extension of time claims in two case studies on a high rise building project.On first case study, a forensic analysis has been introduced to demonstrate the delay events and accelerations on contractors? contract and internal programme those represent different risk assumptions by using time impact analysis method.Analysis results indicate that no matter activity durations are increased by risk allocations or manipulation of contractor, float allocation and contingencies at activity durations may change the nature of contractors? extension of time claims. Such changes may result in changes in the quantification of delay analysis, may affect the validity of previous extension of time claims and may eliminate the right of valid extension of time claims in future.The second part of study, a methodology is proposed to qualitative contractors own risks assumptions considering and analyzing the circumstances of case project. By the application of proposed methodology, the improvements, on management of float allocation and its reflection to progammes have been targeted. Additionally the impact of mismanaged float to the validity of extension of time claims can be minimized. Although the model has been developed for one case project, later improvements can be applied for adaptation of model on more complex projects.