Erken Cumhuriyet Döneminde kırsalın ifadesi bağlamında demiryolları ve köprüler, 1930-1945
Railways and bridges as expression of rural in Early Republican Period, 1930-1945
  1. Tez No: 293653
  2. Yazar: ÖZGE SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFİFE BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Erken Cumhuriyet Dönemi Türkiyesi'nde kırsalı dönüştürme hedefi ilegerçekleştirlen girişimlerin ifadesi üzerinden şekillenen bu tez, 1930-1945 yıllarıarasında Anadolu'nun ideolojik projeler çerçevesinde hem düşünsel hem de fizikselyönden inşasını tartışmaktadır. Erken Cumhuriyet Dönemi'nin (1923-1950) dinamikleri incelendğindeAnadolu sözcüğünün temsil ettiği anlam siyasal söylemin en büyük dayanağınıoluşturmaktadır. Bu sebeple, öncelikle dönemin fikir ve eylem ortamının Anadolukırsalını nasıl ifade ettiği ve onu nasıl bir çerçeve içinde değerlendirdiği en temelbakış açısı olarak ele alınmıştır. Çalışmada tariflenen zaman aralığı içindeki çoğultipolojilerden yararlanarak bu bakış açısı genişletilmiş, farklı eksenlerde izsürülmüştür. Tezde Erken Cumhuriyet Dönemi'nin kırsala yönelik hareketini irdelemek içiniki ana strüktür oluşturulmuş, bu eksenler üzerinde teorik çalışmalar ve onlarıdestekleyecek örnekler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, shaped after the efforts of rural reform in Republican Era,argues and exemplifies the physical and theoretical construction of the `?Anatolia??idea/myth in the period of 1930-45 within the framework of ideological projects.Dynamics of the Early Republican Era (1923-1950), upon a closer look,imposes a great importance on the meaning indicated by the word `Anatolia?, as thepolitical discourse is founded mainly upon it. Primarily, the consideration focuses onhow the ideologic movement expressed Anatolian rural and how it was taken intoconsideration. In the defined time period, multiple typologies have been followed,expanding the research in differing paths. In the dissertation, a dual structure has beenintended and in each of the main axes, theoretical framework and supporting examples are given.