Fenolik schiff bazlarının Co (II) ve Cd (II) komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
- Tez No: 29376
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BİLGİÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksi-l-naf taldehit(l) 'in sübsti- tüe anilinler ile reaksiyonundan Schiff basları senteslenmiştir. Daha sonra bu Schiff baslarının Co (II) asetat ve Cd(II) asetat ile reaksiyonları incelenmiştir. Komplekslerin yapıları I.R. ve U.V. spektruraları ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. I.R. ve U.V. spektrumlarından komplekslerin trans- yap ısında olabileceği düşünülmüştür. NMR spektrumları alınamadığı için kesin yapılar saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the Schiff base were synthesised from the reaction of 2-hydroxy- 1-naphtaldhyde with substi tuted anilines. Then the reaction of these Schiff bases with Co (II) ase tate and Cd(II) asetate were investigated. The structures of the complexes were tried to be clarified with I.E. and U.V. spectra. From the I.E. spectra it was suspected that the complexes were in trans- structure. Since the N.M.R. spectra couldn't be taken, the structures were not determined accu rately.