Class based availability considerations in GMPLS networks
GMPLS ağlarında sınıf bazlı sürdürülebilirlik değerlendirmeleri
  1. Tez No: 293796
  2. Yazar: ADNAN SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yönlendirme performansıni iyilestiren MPLS teknolojisinin ulastırma aglarındagiderek artan kullanımı beraberinde detaylı ag yönetimi, Servis Kalitesi (SK) veKaynak Kullanım Optimizasyonu gibi daha ileri seviye isteklerin olusmasına yolaçtı. Generalized Multiprotocol Label Switching (GMPLS) mimarisi çogunlukla buistekleri karsılarken, ag ve baglantı sürdürülebilirligi halen hesaba katılmakzorundadır. Bu çalısmada, Yedek Kaynak Ataması (YKA) algoritmasına dayanan,kaynakların verimli kullanımını ve Servis Kalite Anlasmlarında (SKA) belirlenensürdürülebilirlik seviyesini garanti eden yeni bir baglantı olusturma semasıtasarlanmıstır. Ayrıca, baglantı rededilme olasılıgını düsürmek için En Az YeterliYol (EAYY) ve Degistirme Metodu (DM) isminde iki adet sınıf bazlı sezgiselyöntem önerilmistir. Önerilen optimizasyon tabanlı model ve sezgisel yöntemlerinperformansları karsılastırılmıstır. Simulasyon sonuçları göstermistir ki EAYYyöntemi en düsük baglantı rededilme olasılıgını saglamaktayken YKA tabanlıbaglantı olusturma yönetim ve DM yöntemi birbirine benzer baglantı rededilmedegerleri üretmislerdir. Ayrıca, sezgisel yöntemlerin YKA tabanlı model ile çesitleag trafik seviyelerinde karsılastırıldıklarında fazladan kaynak kullanımına yolaçmadıkları da gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
Extended use of MPLS technology in transport networks which improves routingperformance introduced some more sophisticated requirements like AdvancedNetwork Management, Quality of Service (QoS) and Resource Optimization.Generalized Multiprotocol Label Switching (GMPLS) architecture mostly meet theserequirements however, connection and network availability needs to be considered.In this thesis, we propose a new survivable connection provisioning scheme based onSpare Capacity Allocation (SCA) to maximize resource utilization whileguaranteeing availability requirement defined in Service Level Agreement (SLA).We also present two additional class-based heuristic methods, namely Least ReliablePath (LRP) and Exchange Method (EM) in order to minimize blocking probability ofincoming connection requests. We compare the performance of the optimizationbasedmodel and the proposed heuristics by simulation. The simulation results showthat the LRP method leads to the least blocking probability while the SCA-basedconnection provisioning and the EM demonstrates the same blocking probabilitylevel. Furthermore, it is also shown that the heuristics do not introduce additionalresource overbuild to the network when compared to the SCA-based model fordifferent load levels.